PPK są obowiązkowe i muszą być wprowadzone przez wszystkie instytucje zatrudniające pracowników, jednak pracownicy mogą dobrowolnie z takiej formy oszczędzania zrezygnować, jednak mają prawo również do powrotu.
PPK- co należy wiedzieć?
Celem PPK jest zwiększenie bezpieczeństwa finansowego Polaków. Jak wiadomo emerytury w Polsce do najwyższych nie należą, zatem reforma III filaru emerytalnego zostanie wprowadzona, aby wszyscy pracownicy, którzy płacą składki ZUS mogli odłożyć i zdobyć oszczędności. PPK obowiązuje już od 2019 roku firmy, które zatrudniają co najmniej 250 pracowników, z kolei już 2021 roku przedsiębiorcy, którzy zatrudniają nawet jednego pracownika będą musieli wprowadzić pracownicze plany kapitałowe. Odłożone pieniądze będą wypłacane po ukończeniu przez pracownika 60 roku życia
PPK- wypłata i opodatkowanie uzależnione od warunków
Istotne znaczenie ma wypłata środków. Wraz z osiągnięciem przewidzianego w ustawie wieku, pracownik może dokonać wypłaty zgromadzonego kapitału. Warto pamiętać, że tylko 25% pieniędzy nie będzie podlegać opodatkowaniu, natomiast pozostałe 75% będzie podlegać różnym ograniczeniom. Chcąc uniknąć podatku kapitałowego należy wypłacać zgromadzone oszczędności przez 10 lat, w innym przypadku obowiązywać będzie tzw. podatek Belki. W przypadku wcześniejszej wypłaty również konieczne jest zapłacenie 19% podatku.
Wpłaty w PPK
Na samym początku każdy uczestnik programu otrzymuje od Państwa pierwszą wpłatę, która wynosi 250 zł. Następnie raz do roku Państwo ponownie daje uczestnikowi 240 zł na poczet dalszych oszczędności. Składka podstawowa wynosi 1, 5, z kolei składka dobrowolna z tytułu ubezpieczenia emerytalnego i rentowego wynosi kolejne 2, 5%. Zatem minimalna składka wynosi 1, 5%, ale nie może przekroczyć 4%. Wszystkie pieniądze odkładane mają być inwestowane. Nadzór nad PPK ma Komisja Nadzoru Finansowego.
Zmiany w Prawie Pracy- ewidencja
Wraz z PPK nastąpi zmiana w Prawie Pracy. Otóż uczestnictwo przedsiębiorców w tym programie jest konieczne, co wiążę się z kolejnymi zmianami. Na samym początku konieczne jest stworzenie umów o zarządzaniu Pracowniczymi Planami Kapitałowymi. Istotne jest znalezienie także brokerów, którzy będą inwestować środki, przy czym konieczne jest też zatrudnienie pracowników do obsługi programu. Każdy pracownik, który uczestniczy w tym dobrowolnym programie może monitorować swoje składki, jak i dochody.
Szkolenie z PPK
Zatem wszyscy przedsiębiorcy powinni zdecydować się na szkolenia z zakresu PPK. Dzięki temu mogą zdobyć wiedzę i niezbędne umiejętności, zarówno teoretyczne, jak i praktyczne. Kluczowe jest tutaj przestrzeganie przepisów. Na takich szkoleniach uzyska się również wiedzę z formy opodatkowania, ale również zarządzania funduszami.
Już od 1 stycznia 2019r. mogą zacząć obowiązywać przepisy Ustawy o pracowniczych programach kapitałowych. Zapraszamy do zapoznania się ze szkoleniem z PPK:
https://www.projektgamma.pl/szkolenia-eksperckie/pracownicze-plany-kapitalowe
Dla osób zainteresowanych zmianami w prawie pracy w 2019 roku przygotowaliśmy szkolenie:
https://www.projektgamma.pl/szkolenia-eksperckie/prawo-pracy-w-2019
Firma szkoleniowa Gamma.
Zapoznaj się z naszymi szkoleniami eksperckimi.