Co powinieneś wiedzieć, zanim wybierzesz projekt domu? Kilka aspektów ważnych przy wybraniu projektu domu Twoich marzeń. Już w momencie rozpoczynania planu budowy należy pomyśleć o jego wykończeniu po to, aby zapobiec kosztownym przeróbkom w przyszłości. 

Data dodania: 2018-11-06

Wyświetleń: 710

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 1

WIEDZA

-1 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Wielu budujących ma swoją wizję wymarzonej sypialni, kuchni i idealnego salonu, ale aby marzenia zostały spełnione, należy wziąć pod uwagę wszelkie sugestie już na etapie projektowania domu. Co warto wiedzieć o planowaniu wnętrz przed rozpoczęciem budowy? Oto kilka najważniejszych rad.

1. Dopasowanie projektu domu do działki budowlanej

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że nie każdy projekt może być wykonany na działce, którą zakupili. Należy sprawdzić, czy dom nie jest za duży i czy np. nasze okna nie są oddalone o 5m od okna sąsiadów. Nie należy też wybierać projektu domu, bo podoba nam się jego wizualizacja w internecie. To, że jest ładny, nie oznacza, że jest funkcjonalny.

2. Powierzchnia domu mieszkalnego

Należy wybrać taki projekt domu, aby był miarą naszych potrzeb i możliwości. Weź pod uwagę ilość osób w rodzinie, możliwości finansowe oraz wielkość działki. Być może za kilkanaście lat będzie potrzeba dobudowania garażu, budynku gospodarczego lub innego pomieszczenia. Dużo osób decyduje się na gotowe projekty domów. Bielsko – Biała to miejscowość przepełniona pięknymi domami. W tych domach każdy znajdzie kąt dla siebie.

3. Projekt wnętrza

Zanim zaczniemy szukać idealnego projektu domu, dobrze jest przemyśleć sobie wielkość i funkcje poszczególnych pomieszczeń. Nie zawsze jest tak, ze duża powierzchnia wnętrza idzie w parze z jego funkcjonalnością. Często marzymy o dużym salonie z przejściem do kuchni, części jadalnej i wyjściem na taras. Potem okazuje się, że w dużym salonie brakuje miejsca na meble, sofę trzeba zamienić na mniejszą kanapę i zamurować jedno okno, bo nie mieści się regał. Czasem wystarczy przesunąć wewnętrzne ścianki o kilkanaście centymetrów, co pozwoli na zmianę funkcjonalności danego pomieszczenia. Dlatego ważne jest aby nie zostawiać aranżacji wnętrz na koniec. Jeśli zamierzasz współpracować z architektem, rozmowy rozpocznij jeszcze przed etapem budowy domu.

4. Wysokość pomieszczeń

Minimalna wysokość pomieszczeń to 2.5m. Jeśli masz w planie napinane lub podwieszane sufity, wysokość pomieszczeń obniży się. Po otrzymaniu pozwolenia na budowę nie wolno samemu zwiększać wysokości budynku! Taki zamiar wiąże się z uzyskaniem nowego pozwolenia na budowę. Optymalnie wysokość kondygnacji to 2,7m.

5. Planowanie poddasza użytkowego

Już na etapie planowania projektu domu nie należy zapominać o poddaszu, nawet jeśli wstępnie nie miałoby być użytkowe. Najważniejsza jest tutaj wysokość ścianki kolankowej. Skosy na poddaszu nie powinny być niższe niż 90 cm. Nie należy też przekraczać wysokości 120 cm, ponieważ zaburzy to proporcje budynku co wpłynie na jego funkcjonalność.

Podsumowując, wybór projektu domu nie należy do najłatwiejszych decyzji. Należy pamiętać, że jest to decyzja często na całe życie i należy temu poświęcić dużo czasu.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
-1 Ocena