Co to są warunki dostaw w transporcie międzynarodowym?
Warunki dostaw wielkim skrócie są umową między sprzedający a kupującym w handlu międzynarodowym, dotyczą one odpowiedzialności, jaką ponoszą obie strony. Dla potrzeb niniejszego artykuły informacja taka w zupełności wystarczy. Najprościej powiedzieć można tak: Warunki dostaw określają miejsce, gdzie odpowiedzialność za towar przechodzi z kupującego na sprzedającego.
Co warunki dostaw mają wspólnego z odprawami celnymi?
Gdy wysyłamy lub importujemy towar, podlega on odprawie celnej. Niekiedy nie zdajemy sobie nawet z tego sprawy, a niekiedy boleśnie dowiadujemy się o tym, gdy zmuszeni jesteśmy do zapłaty należności celno-podatkowych. W Unii Europejskiej należności celne występują niekiedy jedynie w imporcie, w eksporcie nie ma opłat celnych.
Warunki dostaw określają między innymi kto (sprzedający, czy kupujący) opłaca koszty transportu. Ktoś, kto do sprawy „podejdzie" w sposób logiczny, powie, że i tak za wszystko zapłaci kupujący. Nie w tym rzecz.
- Po pierwsze mogą być darowizny lub strony umawiają, się, że za transport zapłaci nadawca, a kupujący nie będzie nim obciążony (reklamacja).
- Po drugie nie ma znaczenie kto „finalnie" za wszystko zapłaci, bo na przykład sprzedający ma bardzo dobrą umowę z firmę kurierską, cena za transport jest znacznie niższa, niż zapłaciłby za nią kupujący.
Jak wspomniano wyżej, warunki dostaw określają, kto między innymi płaci za transport. Informacja celna zawarta na rzetelnych stronach (skompresowana wiedza celna) informuje nas, że koszt transportu jest wliczany do podstawy, od której naliczane są należności celno-podatkowe. Przykładowo importujemy uszczelki gumowe, ich cło wynosi 2,5% (na chwilę obecną), to wysokość cła wyniesie:
- wartość towaru 500 PLN
- koszt transportu 500 PLN
- Wartość celna towaru 1000 PLN (500 +500) X 2,5% = 25 PLN
Zatem wartość samego cła wyniesie 25 PLN.
Jak oznaczamy warunki dostaw?
Warunki dostaw oznaczamy za pomocą trzech liter oraz miejscowości.
Litery możemy podzielić na dwie grupy:
- Pierwsza grupa. Warunki dostaw zaczynające się na E i na F: EXW, FCA.
- Druga grupa. Warunki dostaw zaczynające się na C i na D: CPT, DAP, DDP.
Powyższy podział jest bardzo istotny. Niestety temat jest rozbudowany i ramy tego artykułu nie pozwalają na bardziej szczegółowe opisanie tego. W następnym artykule podział ten zostanie bardziej opisany.
Wracając jeszcze do warunków dostaw, bardzo lekceważonym, ale szalenie istotnym jest drugi element warunków dostaw, czyli miejscowość. Miejsce zapisane w warunkach dostaw jest tym miejscem, gdzie odpowiedzialność przechodzi ze sprzedającego na kupującego.
Warunki dostaw w odprawach celnych.
Warunki dostaw w odprawach celnych mają kluczowe znaczenie, stosując różne warunki dostaw, niekiedy różnie wypełniane są zgłoszenia celne. Temat jest bardzo szeroki i zapewne powstanie jeszcze kilka artykułów związanych z tematem. Warto śledzić rzetelne strony zajmujące się informacją celną z krótkimi i trafnymi radami.