Organizacja stypy przez lata mocno zakorzeniła się w polskiej tradycji. Jest to swego rodzaju zwieńczenie pożegnania bliskiej nam osoby. Konsolacja przebiega zwykle w gronie najbliższej rodziny i przyjaciół.

Data dodania: 2018-09-16

Wyświetleń: 469

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Czy zawsze należy zorganizować stypę (konsolacje)?

Niegdyś organizowano ją z obawy przed duchami, wierzono bowiem, że urządzenie przyjęcia pożegnalnego uchroni najbliższych zmarłego przed jego powrotem na ziemię. Dziś stypa jest bardziej podziękowaniem dla gości za przybycie na pogrzeb, szczególnie, że często przyjeżdżają oni z daleka.

Pierwotną wersją stypy był organizowany w domu obiad, na który zapraszano najbliższą rodzinę. Przez lata forma tej uroczystości dość mocno ewoluowała. Aktualnie, coraz bardziej popularne są przyjęcia pożegnalne, które odbywają się w restauracjach, gdzie o odpowiednią oprawę dbają profesjonaliści.

Śmierć bliskiej nam osoby, to bez wątpienia jedne z najtrudniejszych chwil, jakie przychodzi nam znieść. Organizacja pogrzebu wiąże się z wieloma formalnościami, które w krótkim czasie należy załatwić, dlatego też przyjęcie pożegnalne w restauracji, lokalu jest doskonałą alternatywą. Nie musimy się martwić o sprzątanie, przygotowanie stołu, zakupy czy gotowanie. Jest to najłatwiejsze i zarazem najbardziej praktyczne rozwiązanie. Oferty przygotowywane przez lokale są bardzo różnorodne, z pewnością znajdzie się coś dostosowanego do każdych oczekiwań. Przede wszystkim usługi oferowane przez lokale są kompleksowe. Restauracje zajmujące się obsługą imprez okolicznościowych, w tym styp dbają o cały przebieg przyjęcia pożegnalnego, począwszy od wystroju przez ustalenie odpowiedniego menu oraz wykwalifikowana obsługę.

Konsolacja to czas, w którym przywołać możemy rozmaite, zwykle radosne wspomnienia związane ze zmarłym.  W tych trudnych chwilach niesamowicie ważne jest wsparcie najbliższych osób, dlatego też niejednokrotnie rozmowy, wspomnienia podczas stypy ułatwią nam przeżycie tych ciężkich momentów. Dla gości, którzy przybyli z odległych zakątków jest to czas odpoczynku, przed podróżą powrotną.

Prawdopodobnie, kiedy znajdziemy się w tak trudniej sytuacji, jaką jest utrata bliskiej osoby, zadamy sobie pytanie czy konieczne jest zrobienie stypy. Ogromna dawka emocji, która towarzyszy nam w tym czasie może być bardzo dużym obciążeniem. Warto wiec pamiętać, by przede wszystkim kierować się własnymi przekonaniami. Jeśli czujesz, że takie spotkanie będzie dla Ciebie bardzo trudne i wyczerpujące warto zrezygnować z jego organizacji. Każdy z nas w odmienny sposób radzi sobie ze stratą, również konsolacja może przybierać rozmaite formy. Najważniejsze jednak, by postępować zgodnie z własną wolą i przekonaniami zmarłego.

Licencja: Creative Commons