Handel międzynarodowy z państwami znajdującymi się poza granicami Unii Europejskiej nie należy do rzadkości. Warto więc znać podstawowe procedury. Wiedza ta może zachęci do spróbowania swoich sił w handlu międzynarodowym.

Data dodania: 2018-08-29

Wyświetleń: 619

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Celnie trafiać w sam środek łańcucha dostaw.
 
 
 
 
 
Jednym z elementów łańcucha dostaw są odprawy celne. Odbywają się one i po stronie nadawcy i po stronie odbiorcy. Czasami odprawa celna potrafi przedłużyć czas dostawy. Czasami znacznie zwiększa jego koszty. W najgorszych wypadkach towar ulega zniszczeniu lub dostaje nakaz powrotu do kraju wysyłki. Wiedza związana z odprawami celnymi jest niezmiernie ważną. Poniżej przedstawiono kilka najważniejszych procedur celnych.
 
info-produkty celne
 
Wielka trójca.
 
 
Poniżej przedstawiam trzy najważniejsze procedury celne:
 
 
  • dopuszczenie do obrotu (import towaru)
 
 
  • wywóz (eksport towaru),
 
 
  • tranzyt wspólnotowy.
 
 
 
 
 
Import.
 
 
Procedura ta dotyczy sytuacji, gdy sprowadzamy towar do Unii Europejskiej. Informacja celna zawarta na rzetelnych stronach informuje nas, że w związku z importem towarów, zobowiązani jesteśmy do zapłaty należności celnych (cła, podatku VAT, czasem akcyzy itd.). Decydując się na tę procedurę, musimy liczyć się z poniesieniem kosztów.
 
 
Eksport.
 
 
 
 
 
Ta procedura w odróżnieniu od pierwszej, nie niesie z sobą obowiązku zapłaty należności celnych. Kraje Unii Europejskiej wspierają swój eksport. wiec po uzyskaniu potwierdzenia wywozu (otrzymaniu komunikaty IE599), przedsiębiorca może rozliczyć sobie podatek VAT.
 
 
Tranzyt wspólnotowy.
 
 
 
 
 
Ta procedura pozwala na przemieszczanie się towarów, między urzędami znajdującymi się we Wspólnocie. Takiej procedury najczęściej dokonują agencje celne. Aby wykonać tę procedurę, potrzebne jest zabezpieczenie (wysokość tego zabezpieczenia jest równa kwocie, jaką zapłaciłby przedsiębiorca, gdyby dopuszczał taki towar do obrotu). Istnieje obowiązek zamknięcia procedury tranzytu w określonym terminie oraz w określonym urzędzie celnym.
 
 
 
 
 
Handel międzynarodowy.
 
informacja celna
 
 
Działalność tego typu jest bardzo ciekawa i emocjonująca. Zdajemy sobie sprawę, że ceny niektórych produktów w różnych krajach są różne. Warto wykorzystać ten fakt Kupować w miejscach, gdzie jest taniej, sprzedawać w miejscach, gdzie jest drożej. Warto też uzbroić się w rzetelną wiedzę, warto śledzić dobre strony, na których jest skompresowana wiedza celna.
 
Licencja: Creative Commons
0 Ocena