Góry Złote to malownicze, osobliwe pasmo Sudetów Wschodnich. Rozciąga się na długości 55 km, z czego ok. 35 km położonych jest na terytorium Polski, pozostała cześć należy do Republiki Czeskiej. Zbocza Gór Złotych są dość łagodne, dlatego jest to doskonałe miejsce do spacerów i pieszych wędrówek. 

Data dodania: 2018-07-16

Wyświetleń: 1434

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Góry Złote - atrakcje, czyli co warto zobaczyć i zwiedzić

Znajdują się tu wyjątkowe, pełne nieziemskich krajobrazów szlaki o zróżnicowanym stopniu trudności, co sprawa, że chętnie przybywają tu osoby w każdym wieku. Nie bez kozery pasmo to nazwano Górami Złotymi. Przez stulecia wydobywano tu drogocenne kruszce, w tym bardzo duże ilości złota. Szacuje się, że do dziś w górach może znajdować się się ok. 30 ton tego szlachetnego metalu.  Główną atrakcją regionu jest oczywiście położona Złotym Stoku kopalnia złota. Przyciąga ona rzesze turystów a całego kraju, dla których płukanie złota jest jedną z największych rozrywek.

Najwyższy szczyt Gór Złotych znajduje się po stronie czeskiej. Jest to Smerk sięgający 1125 m n.p.m., po stronie polskiej natomiast najwyżej, na wysokości 988 m n.p.m. wznosi się kopulaste Kowadło. Aby dojść na jego szczyt swą wędrówkę najlepiej rozpocząć z Bielic, podążając zielonym szlakiem.  Osoby bardziej wymagające mogą wybrać dłuższą trasę, biegnącą ze Stronia Śląskiego czy Lądka Zdroju. Czerwony szlak z kolei doprowadzi nas do Jawornika Wielkiego, zwanego również Świętą Górą. Na jego szczycie oprócz przepięknych widoków oraz wieży widokowej znajdują się pochodzące ze średniowiecza ruiny zamku Karpień.

Omawiając atrakcje  Gór Złotych należy wspomnieć również o znajdującej się tu Jaskini Radochowskiej - jednej z największych jaskini w Sudetach, która powstała poprzez wypłukanie się rozpuszczalnych w wodzie marmurów. Jest ona udostępniona dla zwiedzających. W podziemny spacer wybieramy się z wykwalifikowanymi przewodnikami, przez co jest on w pełni bezpieczny, ma też walor edukacyjny, bowiem  można przy tym poznać niesamowitą, pełną ciekawostek historię regionu. Do jaskini prowadzi zielony i niebieski szlak turystyczny, wiodący z Radochowa bądź Lądka Zdroju.

Wśród miejsc wartych odwiedzenia w Górach Złotych wymienić należy także masyw Trojaka, gdzie  znajdują się gnejsowe, wielobarwne skałki, o różnorodnych kształtach i finezyjnych nazwach, tj.: Skalna Brama z Orłem,  Trojan z Belwederem, Trzy Baszty czy Skalny Mur z Szybem.

Góry Złote zachwycają o każdej porze roku. Jest to pasmo bogate w bujną roślinność, gęsto porośnięte lasami. Ze względu na łagodne zbocza, na spacer czy dłuższą przechadzkę, można wybrać się niezależnie od pogody i pory roku, zobaczymy tu cała gamę kolorów, w której wiosną i latem dominować będzie zieleń, zimą biel, jesienią zaś pomarańcz. I żółty Wycieczka w Góry Złote to gwarancja udanego wypoczynku!

Licencja: Creative Commons
0 Ocena