Sport można uprawiać w różnych warunkach. Odpowiednie przygotowanie sprawi, że nie będziemy musieli przejmować się deszczem, śniegiem, mrozem, czy upałem. Kiedyś nie było to takie proste, bo strojów sportowych nie tworzono za pomocą skomplikowanych technologii.

Data dodania: 2018-06-30

Wyświetleń: 665

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Odziej się właściwie

Obecnie, rynek sportowy jest bogaty w rozmaitą odzież, która daje poczucie komfortu w różnych warunkach. Do wyboru mamy każdą część garderoby, bo materiały techniczne wykorzystywane są do szycia wszystkich warstw odzieży. Aby zdecydować, co powinniśmy wybrać, przyjrzyjmy się różnicom między odzieżą termiczną, techniczną i termoaktywną.

 

My się mrozu nie boimy

Odzież termiczna to typ odzieży przeznaczony na niższe temperatury, chroniący przed chłodem. Korzysta się z nich w okresie wczesnowiosennym, jesiennym i zimowym. Ubrania te tworzą warstwę, chroniącą człowieka przed zimnem. Odzież termiczna zapewnia wysoki poziom izolacji cieplnej, dzięki materiałom, z których jest wykonana. Większość producentów używa do tego materiałów o grubej i gęstej strukturze. Mimo, że odzież termiczna zapewni nam ciepło, nie odprowadza ona całkowicie potu na zewnątrz organizmu. Jej głównym zadaniem jest ochrona przed wyziębieniem, przez co wentylacja nie jest sprawą priorytetową. Nie zawsze u wszystkich sportowców sprawdza się wybór odzieży termicznej, często wybór pada jednak na odzież termoaktywną.

 

Uniwersalnie o każdej porze

Przewagę, jaką ma nad ubraniem termicznym to termoaktywne jest fakt, że o wiele lepiej radzi sobie z wilgocią. Odzież termoaktywna ma dobre właściwości izolacyjne – chroni nas przed utratą ciepła. Jest to również cecha odzieży termicznej, przez co możemy stwierdzić, że każda odzież termoaktywna jest odzieżą termiczną, ale nie na odwrót. Wilgoć zostaje odprowadzona na zewnątrz, nie wsiąka w materiał, a ponadto chłód, który zagraża nam
z zewnątrz, utrzymuje się na warstwie wierzchniej i nie ma szans, by przedostać się do ciała. Ze względu na wysoki poziom wentylacji, w przypadku ubrań termoaktywnych, wybierane one są przez sportowców trenujących głównie w plenerze (choć nie tylko). Mowa tu między innymi o narciarzach, biegaczach i rowerzystach. Odzież termoaktywną podzielić można ze względu na właściwości materiału. Wyróżnia się odzież termoaktywną lekką – sprawdza się wiosną i latem, kiedy zdecydujemy się uprawiać sport np. na hali. Kolejna to odzież średnia – czyli taka, którą najczęściej spotyka się w sklepach. Jest uniwersalna, bo można używać jej cały rok. Z grubej odzieży będą korzystać między innymi narciarze, którzy dużo czasu spędzają na stoku lub są narażeni na spore spadki temperatury.

 

Do trzech razy sztuka czyli rashguard

Czyli co? Ta obco brzmiąca nazwa to nic innego, jak kolejny typ technologii odzieży sportowej. W wolnym tłumaczeniu, z języka angielskiego, oznacza to „straż/ochronę przed wysypką”. Jak najbardziej, jest to jedna z ważniejszych cech tego produktu. Częste wykorzystywanie jonów srebra sprawia, że pot jest odprowadzany na zewnątrz i nie powoduje podrażnień. Najczęściej spotkać możemy koszulki rashguard, ale w ofertach wielu marek kupić możemy również spodnie, a nawet całe komplety. Ubrania te wykonane są z materiałów przylegających jak druga skóra, a użycie płaskich szwów sprawia, że są one niewyczuwalne na ciele. Ponadto, na przykład w produkcji koszulek, wszywa się sylikonową taśmę, która zapobiega podnoszeniu się przy gwałtownych ruchach. Przez to, że wskazuje ona właściwości „drugiej skóry” ciężko ją podrzeć, czy o nią zahaczyć. Ubrania rashguard są uniwersalne i można je stosować zarówno zimą, jak i latem. Stworzone są specjalne kolekcje rashguard dla uczestników Runmageddonu. Przy tak ekstremalnym biegu z przeszkodami z pewnością przyda się specjalistyczna odzież. Nadaje się ona do biegania, przez to, że doskonale radzi sobie z różnymi temperaturami.

 

Do wyboru od koloru

Niezwykle ważne jest wybranie takiej odzieży, która realnie spełni nasze potrzeby. Od tego, jaki sport uprawiamy zależy typ ubrań sportowych, w które warto się zaopatrzyć. Dopasowanie produktu do potrzeby to podstawowa zasada, którą należy się kierować. Jeśli jesteśmy miłośnikami sportów zimowych i dużo czasu spędzamy na stoku, warto skłonić się kierunku odzieży termoaktywnej. Jeśli jednak, do naszych zainteresowań należy trening na siłowni, warto rozpatrzyć kupno odzieży zarówno termoaktywnej lekkiej jak i tej typu rashguard. Pasjonaci ekstremalnych biegów wybiorą z kolei rashguard. W przypadku gdy już zdecydowaliśmy, jaki typ odzieży powinniśmy kupić, można zacząć przebierać w kolorach. Wielu producentów tworzy wyjątkowe wzory, które mogą stać się wizytówką sportowca. Na rynku pojawiły się również oferty indywidualnie zaprojektowanych i dopasowanych ubrań, tak, by nic nie przeszkodziło sportowcowi w drodze na szczyt formy.


 

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena