Na okres letni ale nie tylko, warto zaopatrzyć się w dobre okulary przeciwsłoneczne, które skutecznie będą chroniły nasze oczy przed szkodliwym wpływem promieniowania słonecznego.Często popełniamy błąd i kupujemy okulary niewiadomego pochodzenia, na ulicznych straganach, kierując się ich ceną i wyglądem. Ważne są natomiast parametry okularów. Jak je interpretować?

Data dodania: 2018-06-24

Wyświetleń: 6047

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Jakie parametry powinny mieć dobre okulary przeciwsłoneczne?

Wpływ słońca na nasze oczy

Aby zrozumieć, jak ważny jest dobór okularów przeciwsłonecznych do naszych indywidualnych potrzeb, powinniśmy najpierw uświadomić sobie, jak szkodliwe jest promieniowanie słoneczne dla naszych oczu. Promienie UVA i UVB negatywnie oddziałują nie tylko na naszą skórę, ale i na oczy. Na dodatek dzieje się to niezależnie od pory roku, dlatego ochronę w postaci okularów powinniśmy zapewniać naszym oczom nie tylko latem, ale i zimą. Brak ochrony może doprowadzić do rozwoju wielu poważnych chorób, m.in. zaćmy i czerniaka.

Filtry UV

Dobrą ochronę przeciwsłoneczną zapewnią okulary wyposażone w odpowiednio przyciemniane soczewki z filtrem co najmniej 400 UV. Najlepiej kupić je w salonie optycznym albo w renomowanym sklepie internetowym, jak https://born86.pl/ , a nie na bazarze czy w hipermarkecie. Samo przyciemnienie soczewek na niewiele się zda, jeśli nie będą miały one niezbędnych filtrów. Wówczas doprowadzimy do sytuacji, w której źrenice oka w takich okularach będą się rozszerzać na słońcu i zacznie przenikać do nich więcej szkodliwych promieni słonecznych.

Kolor szkieł

Nie tylko estetyka wykonania jest ważna przy wyborze koloru szkieł w okularach przeciwsłonecznych. Spełniają one konkretną funkcję. Brązowe szkła zatrzymują światło niebieskie, wywołujące bardzo intensywne odczucie olśnienia. Jednocześnie podnoszą kontrast koloru trawy na tle niebieskiego nieba. Okulary ze szkłami żółtymi czy pomarańczowymi poprawiają kontrast widzenia w pochmurny dzień. Natomiast szare i szarozielone nie zmienią kolorów otaczających przedmiotów.

Polaryzacja i powłoka antyrefleksyjna

Zwykłe okulary przeciwsłoneczne, nawet te z filtrem UV, nie dają pełnej ochrony dla naszych oczu. Ważne jest, aby zapewniały redukcję efektu odblasków. Dlatego wybierajmy takie okulary przeciwsłoneczne, których szkła mają powłokę antyrefleksyjną oraz filtr polaryzacyjny. Szkła polaryzacyjne są w stanie skutecznie zneutralizować oślepiające odblaski światła, a jednocześnie zwiększą kontrast i podkreślą kolory, bez przekłamań. Powłoka antyrefleksyjna likwiduje problematyczne odbijanie się światła od okularów i od samego oka. Ona również nie zmienia kontrastów i kolorów widzianego obrazu.

 Jakość, a nie najniższa cena

Wybierając okulary przeciwsłoneczne zwracajmy przede wszystkim uwagę na jakość. Dobre okulary posłużą nam przez wiele lat i przede wszystkim będą spełniać swoją funkcję. 

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena