Nowoczesne żarówki LED - Jak działają na człowieka? Gdzie najlepiej je zastosować?

Data dodania: 2018-05-11

Wyświetleń: 883

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 1

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

1 Ocena

Licencja: Creative Commons

Ciepła barwa światła – jak działa na człowieka?

Nowoczesne żarówki LED możemy zakupić obecnie w wielu wariantach, także ze względu na barwę światła. Tutaj możemy wyróżnić trzy główne kategorie, a mianowicie żarówki o barwie chłodnej – zimnej, neutralnej, a także ciepłej. Skupmy się dzisiaj na tej ostatniej, czyli na żarówkach o barwie ciepłej. Jak działają na człowieka? Gdzie najlepiej je zastosować? Zapytaliśmy specjalistów z portalu www.dom.pl.

Temperatura barwowa światła jest to temperatura ciała doskonale czarnego, w której przesyła ono promieniowanie o identycznej chromatyczności, co rozpatrywane. Mówiąc prościej, jest to wrażenie barwy pochodzącej z konkretnego źródła światła.

Istnieje wiele różnych źródeł światła, które są tworzone przez naturę lub przez człowieka. To między innymi światło słoneczne, światło błyskawicy, światło świeczki czy żarówki. Aby określić temperaturę barwową źródła światła, stosuje się oznaczenie K, czyli Kelwinów. Im wartość K jest niższa, tym barwa światła jest cieplejsza.

Przykładowe źródła ciepłej barwy światła:

  • światło świeczki
  • światło żarówki żarowej
  • światło zachodu słońca

Taka barwa światła jest bardziej żółtawa, nawet pomarańczowa w przeciwieństwie do światła w barwie chłodnej i zimniej, które jest bardziej białe, a nawet niebieskawe.

Efekt barwy ciepłej

Zatem wtedy, gdy w pomieszczeniu zastosujemy lampę z żarówką o barwie ciepłej, otrzymamy rezultat bardziej żółtawego światła. Nie oznacza to jednak wcale, że nie wygląda ono dobrze. Wprost przeciwnie – dzisiaj oświetlenie tego rodzaju jest bardzo pożądane, ponieważ pozwala nam na uzyskanie rezultatu podobnego do oświetlenia lubianymi żarówkami żarowymi albo świeczkami, ale bez ponoszenia wysokich kosztów i bez niebezpieczeństwa.

Barwa ciepła światła powoduje, że czujemy się bardziej zrelaksowani, wypoczęci, dobrze nastraja nas do snu. Również barwa ta jest w stanie wprowadzić do wnętrza bardziej przytulny, klimatyczny efekt, gdy chcemy wypocząć i zapomnieć o trudach codzienności.

Gdzie zastosować ciepłą barwę światła?

W związku z powyższym lampy wyposażone w żarówki o ciepłej temperaturze barwowej powinny być używane głównie w miejscach, gdzie wypoczywamy, na przykład w salonie, sypialni, w pokoju dziecięcym.

Często wkręcane są w lampkach nocnych albo w innych lampkach dekoracyjnych, ale również możemy zastosować je w innych lampach, na przykład tych wiszących, kinkietach.

Ciepłej barwy światłą powinniśmy z kolei unikać w łazience, gdzie może ona przekłamywać kolory twarzy – tutaj lepiej sprawdzi się barwa neutralna. Również nie jest ona polecana w pomieszczeniach, w których pracujemy.

Licencja: Creative Commons
1 Ocena