Idąc za znanym powiedzeniem, stajemy się coraz bardziej świadomi tego, że to my sami jesteśmy kowalami własnego losu. Zwiększająca się popularność trenerów osobistych, siłownie powstające jak grzyby po deszczu czy dietetyczny mobbing, atakujący nas zewsząd, to wszystko dlatego, że w końcu zaczynamy rozumieć, o jaką stawkę toczy się gra.

Data dodania: 2018-04-11

Wyświetleń: 1086

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

W zdrowym ciele zdrowy duch - rola diety i aktywności fizycznej w życiu człowieka

Życie, zdrowie, rodzina, przyszłość

Nasze ciało, aby efektywnie funkcjonować, potrzebuje odpowiedniego paliwa, tak jak silnik benzynowy nie zajedzie daleko na oleju napędowym, tak samo nasz organizm nie zajedzie daleko na chipsach, frytkach i słodkich napojach. Paliwem naszego organizmu są witaminy, minerały obecne w owocach, warzywach, produktach pełnoziarnistych i wodzie. Aby codziennie na nowo żyć, funkcjonować na pełnych obrotach musimy zadbać o dobre paliwo dla naszego organizmu czyli o odpowiednią dietę.

Co jeść, by żyć w zdrowiu?

Co jeść, jak jeść i ile jeść, aby cieszyć się dobrym zdrowiem, dobrym samopoczuciem i mieć mnóstwo energii? Przede wszystkim trzeba zaopatrzyć nasz organizm w niezbędne witaminy i minerały. Codzienne spożywanie 5 porcji warzyw i owoców dostarczy nam słusznej porcji witamin, pobudzi metabolizm, oraz da ogromny zastrzyk pozytywnej energii. Picie czystej, niegazowanej wody, w ilości co najmniej 2 litrów dziennie, pomoże oczyścić organizm z toksyn, wspomoże pracę nerek, oraz wątroby, natomiast regularne jedzenie pełnoziarnistych produktów, bogatych w błonnik, wspomoże pracę jelit, poprawi metabolizm, a w efekcie pomoże zrzucić nadprogramowe kilogramy. W jedzeniu ważna jest zarówno jakość, jak i ilość pożywanych produktów. 5 dobrze zbilansowanych posiłków ułożonych przez dietetyka, pomoże zachować równowagę i dobre samopoczucie.

Sport to zdrowie

Dobrze ułożona dieta, bogata w warzywa i owoce, uboga w cukry i żywność przetworzoną to pierwszy krok do dobrego zdrowia, kolejny to aktywność fizyczna. Ruch wspomaga pracę serca, reguluje nadciśnienie, podkręca pracę jelit, pomaga redukować stres, a także umożliwia pozbycie się zbędnych kilogramów. Regularna aktywność fizyczna połączona z ułożoną przez specjalistę dietą jest niezbędną do zachowania optymalnej wagi oraz dobrej kondycji całego organizmu . Ważne, aby dobrać aktywność fizyczną odpowiednią dla wieku, kondycji i możliwości, a także biorąc pod uwagę indywidualne preferencje i upodobania. Ćwiczenia mają być przyjemnością, tylko wtedy będą mogły wejść w nawyk i być nieodłączną częścią dnia.

Jak zacząć zdrowo żyć?

Jeżeli jesteś gotowy na zmianę i chcesz zacząć żyć zdrowo i aktywnie, na początek zacznij od oceny swojego stanu zdrowia i ogólnej kondycji organizmu. Dobrze jest skonsultować się ze swoim lekarze rodzinnym, a następnie z trenerem personalnym. Lekarz oceni czy nie ma przeciwwskazań lub zaleceń co do stosowania odpowiedniego planu żywieniowego, natomiast trener oceni poziom mięśni i tkanki tłuszczowej, a także kondycji i wydolności organizmu. Na tej podstawie pomoże dobrać taką aktywność fizyczną, która będzie optymalna i najbezpieczniejsza przyniesie najlepsze efekty.

Licencja: Creative Commons