Badania wykazały, że ocet zwalcza niektóre szczepy E.coli i salmonelli a także skutecznie tępi prątki gruźlicy, nawet takie, które uodporniły się na działanie środków dezynfekujących. Efektywny jest też w zwalczaniu innych mikroorganizmów. Jak można wykorzystać go w domu?

Data dodania: 2017-11-22

Wyświetleń: 676

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Bezpieczne środki czystości: 16 sposobów na wykorzystanie octu

Dezynfekcja

  1. Dezynfekcja deski do krojenia. W jej szczelinach zbierają się mikrocząsteczki pożywienia, które tam się rozkładają. Aby uśmiercić skupiska bakterii, codziennie wieczorem przecieraj deskę szmatką zamoczoną w occie.
  2. Odkażanie gąbek do mycia naczyń, ściereczek do kurzu i mopów – raz  w miesiącu zanurz na noc w roztworze octu z wodą. Rano wypłucz letnią wodą. Zabieg ten pomoże też zniwelować brzydki zapach ściereczek.
  3. Odstraszanie insektów – w tym celu używaj octu do przecierania blatów i mycia podłóg (około pół szklanki octu na wiadro wody).
  4. Pozbywanie się pleśni. Ogniska pleśni przetrzyj szmatką zwilżoną w occie.
  5. Czyszczenie toalety. Moc octu wzrasta wraz z temperaturą. Do sprzątania toalety podgrzej 2 szklanki octu, wlej do muszli i pozostaw na noc.

Czyszczenie i nabłyszczanie

  1. Aby podłoga lśniła, wystarczy dodać pół szklanki octu na 4 litry wody i przetrzeć ją.
  2. W ten sam sposób można nadać blask kafelkom na ścianach w łazience.
  3. Czyszczenie fug. Fugi wyszorowane szczoteczką zamoczoną w occie odzyskają pierwotny kolor. Dla lepszego efektu można je najpierw spryskać i chwilę odczekać.
  4. Usuwanie zacieków i odcisków palców na urządzeniach ze stali nierdzewnej: przetrzyj szmatką zanurzoną w occie, a następnie drugą, suchą.

Usuwanie kamienia

  1. Odkamienianie czajnika: Mieszaninę octu i wody 1:1 wlej wieczorem do czajnika, zagotuj, zostaw do rana. Pozbędziesz się w ten sposób się kamienia i osadu z wody. Dzięki temu do gotowania wody będziesz zużywać mniej energii, zabieg więc warto powtarzać raz w miesiącu.
  2. Kamień osadzony na chromowanych bateriach w kuchni i w łazience wypolerować pastą z 2 łyżek soli spożywczej i 1 łyżki octu.
  3. Czyszczenie dyszy prysznica, na której osadził się kamień: zanurz ją w misce z 1 l wrzącej wody i ¾ szklanki octu, zostaw na 15 minut.
  4. Usuwanie też kamienia z żelazka parowego: wlej do zbiorniczka ocet, włącz żelazko i czekaj, aż cały ocet odparuje.

Usuwanie nieprzyjemnego zapachu

  1. Brzydki zapach ze zmywarki usuniesz, gdy wlejesz do niej szklankę octu i uruchomisz na pusto. Przy okazji przeczyszczą się rury. Warto ten zabieg stosować raz w miesiącu.
  2. Podobnie można postąpić z pralką – 2 szklanki octu na puste pranie pomoże usunąć kamień i zdezynfekować ją.
  3. Mycie lodówki. Woda do mycia lodówki uzupełniona o pół szklanki octu pomoże zniwelować nieprzyjemne zapachy i zapobiec rozwojowi pleśni.

To tylko niektóre sposoby zastosowania octu. Warto mieć zawsze pod ręką ten tani, skuteczny środek, który jest całkowicie bezpieczny dla naszego zdrowia i środowiska. Można nim zastąpić wiele toksycznych i drogich środków chemii gospodarczej.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena