Kult CSS
Pierwsze strony internetowe miały formę czystego tekstu. Wraz z rozwojem technologii, zmianom podlegały również trendy w projektowaniu stron www. Jeszcze dzisiaj można spotkać strony www, które pełne są grafiki i staroświeckiego kodu, który zamiast kształtować treść - kształtuję warstwę wizualną. Nie ważne czy jest to duża strona np. Urzędu Miasta Szczecin, czy witryna sklepu internetowego dla wędkarzy. Aby uznać stronę za nowoczesną, powinna cechować się odseparowaniem tych warstw.
Język HTML stworzony został do informowania przeglądarki internetowej o tym czym jest dany element strony. Z kolei, do kształtowania warstwy wizualnej opracowano tzw. Kaskadowe Arkusze Stylów (ang. CSS - Cascading Style Sheets). Informują one przeglądarkę jak wyświetlić dany element strony. Strony opracowane z pomocą CSS, niczym nie odbiegają od stron wykonanych w staromodnych technikach. Projekty wykonane w ten sposób mają znacznie mniejszą objętość przez co oszczędzają cenny transfer serwerów oraz równie cenny czas użytkowników. Dodatkowo umiejętne i rozważne wykorzystanie CSS może zagwarantować "zgodność w przód". Dzięki temu można być spokojnym, że nasza strona www będzie wyglądały identycznie nie tylko obecnie, ale prawdopodobnie również w przyszłych wersjach przeglądarek. Dzięki CSS modyfikacja szaty graficznej, lub nawet jej pojedynczego elementu, może zostać przeprowadzona niemal natychmiastowo. Nie jest to możliwe w przypadku strony www opartej na grafice komputerowej, obrazach jpg i animacjach Flash. CSS nie wyklucza jednak wykorzystanie poprzednich. On wyznacza drogę w jaki sposób ukształtować część graficzną strony www z minimalnym udziałem... grafiki. Każda szanująca się agencja interaktywna powinna wykorzystywać w projektach CSS.
Zgodność ze Standardami jest standardem
Kolejnym wyznacznikiem jakości jest zgodność ze Standardami Sieciowymi ustanawianymi przez światową organizację World Wide Web Consortium (http://www.w3.org/). Organizacja ta zajmuje się m.in. opracowywaniem norm wobec języków programowania służących do tworzenia stron internetowych. Obecnie normatywnie obowiązującym w Internecie językiem projektowania stron www jest XHTML. Przywiązywanie wagi do zgodności ze Standardami zagwarantuje, że urządzenia odczytujące stronę nie będą miały żadnych problemów z prawidłowym jej wyświetlaniem. Celowo zostało użyte określenie "urządzenia odczytujące". W obecnych czasach mogą to być nie tylko standardowe przeglądarki, ale również przeglądarki mobilne w telefonach komórkowych, przeglądarki wbudowane w terminale PDA, czy syntezatory mowy wykorzystywane przez osoby niepełnosprawne.
Wisienka na czubku ciasta
Wykorzystanie CSS, nowoczesnego języka XHTML, czy zgodności ze Standardami W3C przynosi wymierne korzyści w odniesieniu do wygody modyfikacji, elastyczności, czasu ładowania, oszczędności w transferze plików na serwerze, dostępności dla komórek, czy osób niepełnosprawnych. To jednak nie koniec zalet. Wykorzystanie wyżej wymienionych elementów przyniesie niewymierne korzyści w odniesieniu do pozycji strony internetowej w najpopularniejszej w Polsce wyszukiwarce – Google. Choć nie należy oczekiwać, że nasza strona www nagle wystrzeli w rankingu wyszukiwarki - ułatwimy jednak pracę robotom indeksującym, które nie będą miały żadnych problemów z odczytaniem strony I zapisaniem jej w zasobach wyszukiwarki.
Nie liczę na to, że przedstawione w artykule wskazówki zostaną potraktowane jako pewniki. Mam jednak nadzieję, że wielu Czytelników oceniając stronę www, lub wybierając firmę projektującą, uważniej przyjrzy się nie tylko cenie, ale i jakości.