Załóżmy Drogi Czytelniku, że chcesz zostać właścicielem strony www. Jednak z Internetem "od kuchni" miałeś dotychczas niewiele wspólnego. To zrozumiałe, przecież nie każdy musi znać się na wszystkim. Artykuł przekaże Ci podstawową wiedzę niezbędną do podejmowania decyzji przed którymi prędzej czy później - będziesz musiał stanąć.

Data dodania: 2008-09-25

Wyświetleń: 2372

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

W swojej codziennej pracy nad stronami internetowymi spotykam się z różnymi pytaniami klientów. Zrozumiałe jest, że natłok codziennych obowiązków nie pozwala przedsiębiorcom podążać za najnowszymi technologiami internetowymi. Tak naprawdę to Oni wcale nie muszą wiedzieć w jakiej technologii ma być wykonana witryna. Ich nie interesuje jakimi słowami kluczowymi powinna być strona nasycona. Wcale nie musi - obowiązek przeniesiony jest na wykonawcę strony. Jednak każdy zleceniodawca ma inne potrzeby, a ciężko jest je zaspokoić jeśli klient nie potrafi ich wyrazić. Ten artykuł jako pierwszy z trzech, ma na celu przedstawienie odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania z którymi zmierzyć się musi agencja interaktywna.

Co należy zrobić, aby udostępnić Światu stronę internetową?

Do uruchomienia strony internetowej będzie wymagana jest domena internetowa oraz serwer. Domenę można określić jako adres jednoznacznie identyfikujący daną stronę w Sieci, natomiast serwer to przestrzeń dyskowa na komputerze stale podłączonym do Internetu, skąd pobierane są dokumenty stron www. Zarówno serwer jak i domenę rejestruje się u pośredników świadczących usługi tzw. "hostingu". Warto dodać, że rejestratorzy domen często oferują także usługi w zakresie poczty elektronicznej. Tu pierwsza dobra wiadomość. Nie ważne w jakim mieście działa firma oferująca projektowanie stron www Szczecin, Warszawa czy Wrocław. Prawie wszystkie w imieniu klienta dopełnią wszystkich formalności.

Jak długo trwa projektowanie stron www?

Na to pytanie nie ma uniwersalnej odpowiedzi, ponieważ do zależy od wielu czynników. Profesjonalne strony www tworzone są w taki sposób, aby w jak największym stopniu zaspokajały potrzeby projektowe. Samo przygotowanie szaty graficznej wymaga wielu etapów jak na przykłąd dopasowanie do grupy docelowej, celów strony www, poszukiwanie materiałów, inspiracji, konsultacje z programistą, klientem itp. Oczywiście na rynku można trafić na firmy, które ograniczają ten czas i czynności do minimum. To już jednak zakres następnego pytania.

Dlaczego ceny stron www są tak różne?


W Internecie często można natrafić na wiele tzw. "ofert", które opiewają na bardzo niskie kwoty. Są to firmy (czy aby na pewno?), które redukują etapy potrzebne na wykonanie strony internetowej do minimum. Nie rzadko związane jest to z przekształceniem wcześniej wykonanych projektów, lub zaadoptowaniu gotowych szablonów. Jeszcze gorzej gdy taka „firma” pracuje na nielegalnym oprogramowaniu, które przecież nie należy do najtańszych. Proszę więc pamiętać, że w Internecie podobnie jak w życiu - nie ma prawdziwych okazji. W takim przypadku za naprawdę niską cenę można otrzymać również bardzo niskiej jakości produkt. Korzystając z tego rodzaju "ofert" firma traci podwójnie - szacunek odwiedzających oraz kwotę potrzebną na ponowne wykonanie dobrej strony www.

Ile powinno kosztować opracowanie dobrej strony www?

Również w tym przypadku, stopień skomplikowania strony determinuje jej koszt. Każdy projekt angażuje różne zasoby oraz wymaga indywidualnego podejścia i wyceny. Być może będzie wymagany zakupu nowego oprogramowania czy specjalistycznego sprzętu. Dodatkowo, ocierając się o truizmy stwierdzę, że żyjemy w gospodarce w której warunki finansowe dyktuje pracownik. Dobre strony www tworzone są przez dobrych projektantów, którzy z kolei żądają dobrych warunków finansowych. Koło się zamyka.
Licencja: Creative Commons