Przedsiębiorcy rozpoczynający prowadzenie własnej działalności gospodarczej posiadają wiele obowiązków związanych z nową firmą. Jednym z nich jest prowadzenie księgowości

Data dodania: 2017-11-14

Wyświetleń: 890

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Obsługa księgowa dużych firm

Księgowość jest jednym z najważniejszych działów w każdej firmie. Przedsiębiorca powinien zdawać sobie sprawę, że musi o nią dbać, tak aby nie powstały żadne zaległości. Rodzaj księgowości w przedsiębiorstwie w dużej mierze zależy od formy prawnej przedsiębiorstwa oraz od uzyskiwanych przychodów.

Uproszczoną księgowość mogą prowadzić osoby fizyczne, spółki jawne osób fizycznych, spółki partnerskie oraz spółki cywilne osób fizycznych, u których przychody ze sprzedaży towarów i usług w danym roku obrotowym nie przekroczyły określonej w przepisach kwoty, jeśli przychody przekroczą limit przedsiębiorcy muszą prowadzić pełną księgowość. Oprócz wcześniej wymienionych podmiotów do prowadzenia pełnej księgowości zobowiązane są wszystkie pozostałe jednostki bez względu na osiągane przychody.

Pełną księgowość prowadzi się w formie ksiąg rachunkowych, w których ewidencjonowane są wszystkie operacje gospodarcze mające miejsce w przedsiębiorstwie. Do prowadzenia ksiąg rachunkowych upoważnione są osoby, które posiadają określone kwalifikacje. Pełna księgowość jest skomplikowanym i rozbudowanym systemem ewidencji operacji gospodarczych, oprócz informacji na temat wysokości podatku do zapłaty, przedsiębiorcy mają możliwość przeprowadzania szerokich analiz finansowych.

Uproszczona księgowość może być prowadzona w trzech formach. Pierwszą z nich jest karta podatkowa, z której korzystać mogą jedynie nieliczni przedsiębiorcy. Podatek do zapłaty podawany jest przez naczelnika Urzędu Skarbowego na cały rok z góry. Jego wysokość zależy od rodzaju prowadzonej działalności, liczby zatrudnionych pracowników oraz liczby mieszkańców w miejscowości, w której prowadzona jest działalność. Kolejną formą uproszczonej księgowości jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. W tym przypadku przedsiębiorca płaci określoną stawkę podatku wyliczoną tylko na podstawie przychodów (koszty nie są brane pod uwagę). Ostatnią już formą małej księgowości jest podatkowa księga przychodów i rozchodów. Podobnie jak w przypadku ryczałtu przedsiębiorcy płacą określoną stawkę podatku liczona na podstawie uzyskanych dochodów, czyli przychodów pomniejszonych o koszty ich uzyskania.

Prowadzenie księgowości nie jest prostym zadaniem, dlatego przedsiębiorcy decydują się na zatrudnienie samodzielnych księgowych lub współpracę z biurem rachunkowym. Spore problemy może stwarzać szczególnie obsługa księgowa dużych firm, gdzie zazwyczaj prowadzona jest pełna księgowość. Prowadząc działalność gospodarczą warto zdecydować się na skorzystanie z pomocy przy prowadzeniu księgowości, gdyż niezwykle ważne w tym przypadku są profesjonalizm i dokładność oraz dobra znajomość przepisów.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena