Jeżeli prowadzicie firmę lub przedsiębiorstwo i nie chcecie zajmować się wszelkiego rodzaju dokumentacją z przebiegu działalności firmy, dobrym pomysłem jest zdecydować się na osobę księgowego.

Data dodania: 2018-03-16

Wyświetleń: 611

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Księgowość i rachunkowość

Na początku należy postarać się zdefiniować czym księgowość jest. Tak więc, jest to system ewidencji, z którym spotykają się podmioty prowadzące działalność gospodarczą. Zadaniem zaś jest w sposób liczbowy ująć środki gospodarcze, procesy i warunki finansowe tej działalności. Wszystkie operacje jak gromadzenie, przetwarzanie i przechowywanie danych, aby w razie konieczności można je było udostępnić należą do zadań księgowości.

Dział jakim jest księgowość bardzo często stawiany jest na równi z komórką, która zajmuje się finansami firmy czy przedsiębiorstwa. Sporządzanie dokumentacji w postaci ksiąg to jedna z wielu czynności jaką zajmuje się księgowość.

Czym natomiast jest rachunkowość? To rodzaj ewidencji odzwierciedlającej działalność gospodarczą i sytuację majątkową jednostki gospodarczej. Zadaniem rachunkowości jest utworzenie liczbowych podstaw, które będą mieć wpływ na podejmowanie rozmaitych decyzji związanych z zarządzaniem.

Elementy składowe rachunkowości to między innymi:

Księgowość – rejestruje zmiany, które zachodzą w majątku oraz źródłach, z którego on pochodzi

Rachunek kosztów – uwzględnia ewidencję, kalkulację oraz analizuje koszty

Sprawozdawczość finansowa – zawiera informacje na temat sytuacji majątkowej, finansowej i efektów działalności

Tym co wyróżnia rachunkowość są takie cechy jak: elastyczność i uniwersalność. Elastyczność pozwala wykorzystywać ją we wszystkich jednostkach gospodarczych. Natomiast uniwersalność pozwala na wykorzystywanie w różnych warunkach działalności przedsiębiorstw.

Osobą, która zajmuje się tego typu sprawami jest księgowy. Zapotrzebowanie na usługi związane z prowadzeniem rachunkowości stale rośnie, stąd popularność tego zawodu. Wielu właścicieli przedsiębiorstw i firm nie ma czasu na zajmowanie się rachunkowością, wtedy zatrudniają specjalistę w tej dziedzinie. Zdecydowanie się na usługi księgowego to bardzo dobre rozwiązanie. Otrzymujecie wtedy Państwo gwarancję, prawidłowego prowadzenia dokumentacji, a dzięki temu macie jeden kłopot z głowy.

Licencja: Creative Commons