Postęp technologiczny oraz szeroki dostęp do Internetu sprawiły, że prowadzenie księgowości, podobnie jak wiele innych usług, zostało przeniesione do Internetu. Możliwość prowadzenia księgowości online z każdym dniem staje się coraz bardziej powszechna. 

Data dodania: 2017-08-22

Wyświetleń: 403

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Prowadzenie księgowości przez Internet

Przedsiębiorcy zaczynają zdawać sobie bowiem sprawę z tego jak bardzo korzystne może okazać dla nich się zautomatyzowanie firmowych rozliczeń. 

Księgowość internetowa to odpowiednik usług świadczonych przez biura rachunkowe bądź etatowych księgowych. Zapewnia dokładnie to samo, co przedstawione jednostki z tym wyjątkiem, iż wiąże się z o wiele niższymi kosztami. Jest też wygodniejsza i praktyczniejsza. Wszystko dzięki jej wirtualnemu charakterowi.

Księgowość online świadczona jest według dwóch wariantów:
1. Samodzielne prowadzenie księgowości za pomocą specjalnie opracowanej aplikacji internetowej.
2. Księgowość prowadzona przez specjalistyczne biuro rachunkowe, zapewniające dostęp do aplikacji mobilnej.


Prowadzenie księgowości przez Internet zapewnia bezustanny wgląd do firmowych dokumentów, niezależnie od pory dnia bądź nocy, a także miejsca przebywania. Wystarczy jedynie dostęp do sieci, by móc kontrolować firmowe akta, zająć się dokumentowaniem swoich rozliczeń bądź wystawieniem faktur. Zakres naszych obowiązków zależy przede wszystkim od wybranego rodzaju.


Jeżeli naszymi dokumentami zajmie się profesjonalne biuro, wówczas jedynie przeglądamy nasze rozliczenia. Samodzielna obsługa księgowa za pomocą aplikacji jest bardziej problematyczna, jednakże działa na ściśle określonych wzorcach. Nie trzeba obawiać się zatem o to, jak prawidłowo wypełnić deklarację VAT-7, ZUS DRA, a nawet jak wyliczyć zaliczkę na podatek dochodowy. Na podstawie wprowadzonych danych program samodzielnie generuje okresowe deklaracje podatkowe i wysyła je do odpowiednich urzędów.


Ponadto niektóre z dostępnych aplikacji posiadają szereg dodatkowych funkcji, jak na przykład monitorowanie stanu magazynów.


Prowadzenie księgowości przez Internet niweluje zagrożenia związane z przeoczeniem terminu płatności. Programy wyposażone są bowiem w terminarze i organizery, które przypominają o konieczności złożenia określonego wniosku i regulacji należności.

Wielu przedsiębiorców obawia się, iż rozwiązanie to może okazać się ryzykowne dla ich działalności. Tymczasem jest to jedna z najbezpieczniejszych form prowadzenia firmowej księgowości. Wszelkie ewidencje oraz rejestry sprzedaży i zakupów dostępne są w chmurze. Oznacza to, że jakakolwiek awaria urządzenia przenośnego bądź firmowego komputera nie będzie wiązała się z utratą danych.


Prowadząc księgowość przy użyciu aplikacji, przedsiębiorca nie zostaje zdany sam na siebie. W każdej chwili może liczyć na wsparcie techniczne ekspertów, które przysługuje w ramach zakupionego abonamentu.  

Księgowość internetowa nie jest jednak optymalnym rozwiązaniem jeżeli miesięczna liczba dokumentów jest znacząca. Wówczas znacznie lepszą metodą okaże się przekazanie opieki nad nimi biuru rachunkowemu.
 

Licencja: Creative Commons