Dzięki swoim niewielkim gabarytom, dron jest w stanie eksplorować miejsca niedostępne dla śmigłowców, ekip ratunkowych, czy nawet operatora kamery podczas wideofilmowania imprez okolicznościowych.

Data dodania: 2017-07-19

Wyświetleń: 1081

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Drony i algorytm rozróżniający leśne szlaki

Dron – szerokie zastosowanie
Szerokie zastosowanie bezzałogowego statku powietrznego wykorzystuje się w zakresie takim jak: inspekcje techniczne, dokumentacje budowlane, filmy promujące i reklamowe, teledyski, wideo relacje z imprez plenerowych i uroczystości, a także akcje poszukiwawcze.
Włosko-szwajcarski zespół naukowców opracował algorytm, który pozwala autonomicznie sterować dronem w dość wymagającym terenie jakim jest las. Trudno sobie bowiem wyobrazić cięższe miejsce do pracy tej małej maszyny.
Zaprojektowane (i już wykonane) oprogramowanie w trybie rzeczywistym analizuje obraz z kamery, a następnie podejmuje decyzje o kierunku lotu wielowirnikowca. Zaawansowany układ pomiarowy zapobiega kolizji z drzewami, wystającymi konarami i posiada funkcję wykrywania leśnych ścieżek. Jak podkreślają pomysłodawcy, był to jeden z najtrudniejszych etapów do zaprojektowania, ponieważ często nawet ludziom trudno jest zauważyć leśny dukt.

Człowiek vs. bezzałogowy statek latający
Opisany wyżej algorytm uczy się z własnego doświadczenia, zapamiętując i analizując wcześniej zebrane materiały. Im więcej zostanie pozyskanych danych, obrazów, nagrań, tym lepiej odnajdzie ścieżkę, a także dokładniej zaplanuje trasę dalszego lotu.
Podczas pierwszych testów, które miały miejsce w szwajcarskich Alpach, prototypowy model drona wykonał blisko 20 tys. fotografii tras wiodących przez las. Po przetworzeniu danych algorytm rozpoznawał kolejne ścieżki z 85 procentową skutecznością, podczas gdy wynik człowieka wyniósł maksymalnie 82 proc.

Akcje ratunkowe i poszukiwawcze
Jak już wspomnieliśmy we wcześniejszym fragmencie wpisu, motyw rozpoznawania leśnych ścieżek może być bardzo przydatny podczas akcji poszukiwawczych i ratunkowych. Wysyłając kilka niezależnych, ale współpracujących ze sobą dronów, będzie można zmniejszyć czas trwania akcji, zwiększyć ich skuteczność, być może nawet ratując życie osobom potrzebującym natychmiastowej pomocy. To nie wszystkie zalety zaproponowanego rozwiązania. Algorytm może zostać również wykorzystany w nagrywaniu sportów ekstremalnych, które często odbywają się na leśnych, niebezpiecznych szlakach.

Podsumowując
Dron, czyli bezzałogowy statek latający ma szerokie zastosowanie. Może być pomysłem na hobby, biznes, a także uczestniczyć a akcjach, gdzie ceną jest ludzkie zdrowie i życie. Pamiętajmy jednak o priorytecie jakim jest zachowanie wszelkich zasad bezpieczeństwa podczas użytkowania tej maszyny. Dron to nie zabawka, dlatego planując zakup i użytkowanie komercyjne, należy ukończyć szkolenie i posiadać stosowne świadectwa kwalifikacji UAVO nadane przez Urząd Lotnictwa Cywilnego.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena