O ile skład chemiczny nasienia jest mniej więcej taki sam dla wszystkich mężczyzn, to kolor i gęstość spermy zależna jest od wielu czynników dzięki którym barwa spermy zmienia się i nie zawsze jest taka sama, nawet u jednego mężczyzny.

Data dodania: 2017-07-10

Wyświetleń: 2998

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Kolor spermy

Kolor i konsystencja spermy zależą między innymi od : dziedziczenia,  wieku mężczyzny, sposobu odżywiania, stanu zdrowia mężczyzny, a także częstotliwości i aktywności w sferze seksualnej.
Fizjologicznie kolor spermy może się zmieniać i przyjmować barwę od mleczno-białej ,biało-szarej do żółtawej i jest to norma. Zmienność barwy zależy od wyżej wymienionych czynników będących przyczyną tego, iż u niektórych mężczyzn sperma podczas wytrysku jest bardziej gęstsza i bielsza a, u innych płynna i wręcz przezroczysta.

 Przezroczysta sperma
 Przezroczysta sperma - pojawia się ona najczęściej w sytuacjach, gdy mężczyzna często się masturbuje lub uprawia dużo seksu, przez co organizm nie nadążna z produkcją spermy. O, ile kolor spermy w tym przypadku nie stanowi większego znaczenia, to pewne znaczenie ma konsystencja w przypadku starań o dziecko. Ponieważ wartość zapładniająca spermy zmniejsza się w każdych kolejnych wytryskach, które występują po sobie w krótkim czasie. Nasienie staje się wówczas coraz mniej gęste,bardziej wodniste a zawartość plemników maleje. Dlatego czasem mężczyźnie, który stara się o poczęcie dziecka ze swoją partnerką zaleca się kilkudniową abstynencję i przyjmowanie ziołowych suplementów, które wspomogą organizm oraz naturalnie przyspieszą produkcję pełnowartościowej i bogatej w plemniki spermy przy każdym wytrysku. Przezroczyste i wodniste nasienie może być też dla mężczyzny wskazówką, aby przebadać się pod kątem bezpłodności.

 Biały kolor spermy 
Najbardziej optymalny kolor spermy ma barwę mleczno-białą ,biało-szarą lub biało-kremową . Kolory te są uznane za najbardziej naturalną i prawidłową barwę spermy. Intensywność koloru zależy również od konsystencji męskich spermy. Jeśli jednak sperma jest biała i gęsta to możemy zakładać, że mężczyzna na 95% jest płodny. Przy ocenie wartości spermy liczy się przede wszystkim jakość, czyli zawartość plemników, ich ruchliwość, budowa. Do określenia płodności mężczyzny służą specjalne testy, które bardzo szybko można wykonać, ale trzeba udać się do lekarza.

 Żółta sperma 
 Sperma z lekkim żółtawym odcieniem nie musi budzić w nas niepokoju . Albowiem może zawierać domieszkę moczu,ponieważ zarówno sperma jak i mocz wydalane są z ciała mężczyzny tą samą drogą, czyli poprzez cewkę moczową. Dlatego tak bardzo ważna jest higiena osobista ,nim przystąpimy do współżycia. Natomiast pojawienie się spermy o mocnym i intensywnie żółtym kolorze może świadczyć o infekcji i stanie zapalnym w odcinku narządów płciowych. Kiedy zaczną towarzyszyć jej dodatkowe objawy takie jak : ból, pieczenie, gorączka, problemy z oddawaniem moczu. Warto skonsultować się z urologiem. Gdyż mogą to być niedyspozycje związane z zapaleniem jąder lub chorobą prostaty.

Zielony odcień spermy 
 Zielony odcień spermy najczęściej pojawia się pod wpływem bakterii beztlenowych z poziomu pęcherza moczowego, a ,tag, że może sygnalizować, że w spermie pojawiła się ropa. Zielony odcień spermy może być również spowodowany niebezpieczną dla zdrowia chorobą weneryczną i odpowiada objawom rzeżączki . Jeśli, więc zauważyłeś, że twoje nasienie ma ten nie typowy kolor, wtedy sama dieta nic tu nie zaradzi i wizyta u specjalisty jest nieunikniona-, im szybciej tym lepiej !

 Kolor różowy, czerwony lub brunatny spermy 
 Sperma występująca w kolorze różowym czerwonym lub brunatnym jest wyrazem obecności krwi w układzie moczowo-płciowym . Kolor ten oznacza, że sperma zawiera w sobie domieszkę krwi ,ponieważ gdzieś doszło do krwawienia wewnętrznego, nasienie o zabarwieniu różowym,czerwonym czy brunatnym jest najczęściej przyczyną występowania hematospermii , krwawieniem z prostaty, które może być efektem pękniętej żyłki bądź podrażnienia gruczołu krokowego. Kolor jasnoczerwony spermy świadczy o bardzo świeżym krwawieniu, brunatny może być wynikiem zasklepiającej się rany. Jeśli objawy nie ustępują samoistnie po kilku dniach - należy skontaktować się z lekarzem, ponieważ -, choć zdarza się to niezbyt często - krew w spermie może być także symptomem raka prostaty. 

Wszelkiego rodzaju widoczne zmiany utrzymujące się przez dłuższy czas w postaci zmiany koloru barwy spermy, na inny niż właściwy: mleczno-biały ,biało-szary lub biało-kremowy , zalecamy skonsultować z lekarzem. Gdyż nasienie, które zmienia swoją konsystencję kolor oraz zapach i smak na niekorzystny, może być zarówno konsekwencją zmiany diety mężczyzny jak i objawem choroby, która nie leczona może okazać się dość poważna w skutkach.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena