Wciąż brakuje inforamcji na temat programu mieszkanie plus. Oto garść aktualnych wiadomości w tym temacie.

Data dodania: 2017-07-05

Wyświetleń: 1075

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Czy warto interesować się programem mieszkanie plus?

Co wiemy na temat programu mieszkanie plus? 

Od 2014 roku funkcjonuje rządowy program mieszkanie dla młodych, którego zadaniem jest wsparcie osób, które zainteresowane są zakupem pierwszej nieruchomość. Szumnie zapowiadany program Mieszkanie Plus będzie funkcjonował na innych warunkach. Jego istotą będzie wsparcie osób niezależnie od wieku lub zarobków - program będzie miał charakter powszechnego świadczenia. Osoby w gorszej sytuacji finansowej lub rodziny wielodzietne będą miały pierwszeństwo w przyznawaniu wsparcia. 

Strona rządowa wprowadza informacje na temat tzw. trzech filarów 

  • Narodowy Fundusz Mieszkaniowym będzie funkcjonował jako organ opowiedziany grunty otrzymane od Państwa
  • umocni się rola społecznego i spółdzielczego budownictwa 
  • Indywidualne  Konta Mieszkaniowe będą służyć za repozytorium środków na uczestnika programu mieszkanie plus. Według zapewnień rządu ma powstać system zachęt, które nagradzać powinny osoby regularnie wpłacające środki. Pieniądze zgromadzone mają służyć jako pokrycie niezbędnych napraw lub stanowić kapitał na wykup majątku. 

Dlaczego wciąż brakuje informacji na temat mieszkania +?

Pierwsze zapowiedzi rządu wskazywały, że przedmiotowy program ruszy na połowie roku 2017. Aktualnie (czerwiec 2017) mówi się o pierwszej połowie 2018. Jednocześnie we wciąż obowiązującym programie mieszkanie dla młodych pojawił się nowe środki (lipiec 2017) - jak donoszą komunikaty w tej sprawie - do końca sierpnia Bank Gospodarstwa Krajowego ma wprowadzić do obiegu ponad 67 mln zł na dopłaty do mieszkań dla młodych. 

W przypadku programu Mieszkanie Plus, wciąż mamy do czynienia z brakiem szczegółowych informacji. Treść Narodowego Programu Mieszkaniowego sugeruje, że miesięczny czynsz dla lokatorów „mieszkań plus” wyniesie od 10 zł/mkw. do 20 zł/mkw. Ta stawka zapewniająca zwrot kosztów budowy i zysk dla inwestorów, nie uwzględnia m.in. opłat za media i opłat związanych z częściami wspólnymi budynku. Osoby zamierzające wykupić lokal na własność, będą musiały dopłacić pewną kwotę. Taka miesięczna dopłata ma wynieść 2 zł/mkw. przy najniższej stawce czynszu (10 zł/mkw.) i 4 zł/mkw. w przypadku najwyższej stawki czynszowej (20 zł/mkw.). Zatem łączny koszt wynajęcia „mieszkań plus” (bez uwzględnienia mediów i pozostałych opłat eksploatacyjnych), wyniesie 12 zł/mkw. - 24 zł/mkw. miesięcznie. Minimalna stawka (12 zł/mkw.) jest realna tylko dla małych miast. W przypadku metropolii, realistyczny wydaje się miesięczny koszt najmu i wykupu zbliżony do 24 zł/mkw.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena