Niezależnie od tego jaki zawód wykonujemy na co dzień, każdy posiada zarówno dobre, jak i złe strony. Nie inaczej jest z zawodem mechanika samochodowego. Wiele młodych ludzi decyduje się kształcić w tym kierunku w związku z pasją do motoryzacji. Na co trzeba być przygotowanym wykonując ten zawód? Jakie są korzyści, a jakie wady?

Data dodania: 2017-06-12

Wyświetleń: 2936

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Mechanik samochodowy - plusy i minusy pracy w zawodzie

Plusy

Zacznijmy od przyjemnej części tego zawodu i zastanówmy się jakie zalety niesie ze sobą zawód mechanika samochodowego.

Przede wszystkim ten zawód nie należy do monotonnych. Można powiedzieć, że każdy dzień mechanika wygląda inaczej: nowe usterki w samochodzie, poznawanie nowych ludzi i ciągłe wyzwania - to codzienność dla mechanika. Jeśli w tym zawodzie pracuje prawdziwy miłośnik motoryzacji, to niewątpliwie wielkie korzyści czerpie z możliwości doszlifowywania swojej wiedzy i podnoszenia umiejętności. Rozwijanie swoich umiejętności praktycznych sprawia, że mechanik staje się coraz lepszy w swoim fachu. Podnoszenie kwalifikacji wiąże się z poczuciem sukcesu oraz prestiżem w miejscu pracy. To oczywiście wiąże się z wyższymi zarobkami. W tym zawodzie umiejętności są doceniane. Jeśli więc trafimy do warsztatu, który nie świeci pustkami, a wręcz przeciwnie - ma mnóstwo czekających na naprawę klientów - możemy być pewni, że w takim warsztacie spotkamy się z fachową obsługą.

Minusy

Czas przejść do mniej przyjemnej kwestii tego zawodu, czyli do minusów w zawodzie mechanika samochodowego.

Dużym minusem jest ciągła styczność z substancjami toksycznymi i alergennymi: płyny, smary, spaliny itp. Oprócz tego, że wymienione środki mogą uczulać i podrażniać skórę, są także bardzo trudne do zmycia ze skóry. W każdym warsztacie musi się więc znaleźć pasta do rąk i profesjonalne środki czyszczące, które pomogą się pozbyć nieestetycznego brudu z rąk i nie tylko.

Kolejnym minusem jest praca w zazwyczaj niewygodnej pozycji. Osoby mające problem z kręgosłupem czy stawami, mogą odczuwać duży dyskomfort w pracy. Częste schylanie się lub leżenie na twardej powierzchni, to codzienność w pracy mechanika. Nie każdy jest świadomy tego, że praca mechanika samochodowego to ciężka, fizyczna praca.

Decydując się na zawód mechanika musimy się także pogodzić z nieregularnym czasem pracy oraz koniecznością zostania w pracy dłużej niż standardowe osiem godzin. W tej pracy trzeba być niezwykle otwartym na klienta, dlatego jeśli klient może przyjechać ze swoim samochodem po swojej pracy lub może się pojawić jedynie w godzinach wieczornych - trzeba się do tego dostosować. Taka postawa sprawi, że zyskamy klienta, który do naszego warsztatu jeszcze nie raz wróci.

Pozostając w temacie klientów, należy także zwrócić uwagę na fakt, że niektórzy z nich nie znają się zbyt dobrze na motoryzacji, więc dobry mechanik samochodowy musi cierpliwie wszystkie usterki i wykonane naprawy wyjaśniać. W tym zawodzie nie ma miejsca dla osób niecierpliwych.

Praca mechanika samochodowego to ciężka praca, jeśli jednak jesteśmy prawdziwymi miłośnikami motoryzacji to ten zawód może być spełnieniem marzeń. Mówi się przecież, że jeśli na co dzień robimy to co kochamy, to w pracy nie spędzimy ani jednego dnia w życiu.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena