Metoda na poradzenie sobie ze wszystkimi typami trudnych i skomplikowanych tekstów.

Data dodania: 2008-09-18

Wyświetleń: 7003

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Załóżmy, że znamy wszystkie reguły szybkiego czytania, czyli wiemy jak mamy czytać, ale mamy do przeczytania jakiś strasznie nudny i skomplikowany tekst, np. jakąś książkę prawniczą, do której nie bardzo daje się zastosować reguły szybkiego czytania. Co zrobić z takim fantem?

Z jednej strony, albo – mimo wszystko – czytamy ten tekst zgodnie z regułami szybkiego czytania i narażamy się na utratę części (znacznej części) informacji, być może tych najważniejszych. Z drugiej strony, czytamy wolno i uważnie.

Jeśli stajemy przed takim wyborem, to zawsze, jeśli tekst jest skomplikowany, trudny i nudny, ale bardzo ważny i wiemy tylko tyle, że musimy się orientować dobrze w jego treści (ze szczegółami), to zostaje nam tylko opcja czytania wolnego i uważnego.

W tym punkcie, u niektórych pojawia się problem: czy w takim razie czytać używając wskaźnika, czy bez niego, samymi „oczami”? Odpowiedź nie jest taka prosta.

To wszystko zależy od naszej sprawności czytelniczej. Jeśli stosując wskaźnik, jesteśmy w stanie czytać uważniej, tak aby nie tracić określonej wielkości informacji (która pozwoli nam zdobyć pożądaną orientacją w tekście) oraz jest nam tak wygodniej, niż zwykłe czytanie „oczami” - to korzystajmy ze wskaźnika. W przeciwnym razie, stosowanie wskaźnika może się skończyć podobnie, jak stosowanie (w tym wypadku) szybkiego czytania, czyli że umkną nam najistotniejsze w tym tekście informacje, tak że cały tekst przeczytamy, ale nie osiągniemy tego, czego chcieliśmy, czyli praktyczny sens tego będzie żaden.

--
Czy wiesz, że przeciętny Polak czyta z prędkością zaledwie 200 słów na minutę? Możesz to sprawdzić... i zmienić!

Jak zdobyć wiedzę wartą 500-2000 zł, 40 razy taniej?
Licencja: Creative Commons