Ochotnicza Straż Pożarna jest obecnie najstarszą społeczną organizacją, która przetrwała w przeciwieństwie do wielu innych. OSP liczebnie przewyższa nawet potężną armię urzędników. Lecz nadal sprawy OSP schodzą na margines.

Data dodania: 2017-05-08

Wyświetleń: 898

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Na przestrzeni ostatnich lat powstawały pomysły dopisania członkom OSP również obrony cywilnej. Wydanie strażakom broni nie doszło do skutku, gdyż tu wystarczyłby zapewne jeden rozkaz, aby dana opcja polityczna przestała rządzić w kraju. Strażacy, jako umundurowana formacja, cieszą się najwyższym poparciem ze wszystkich służb mundurowych. Strażacy nie tylko gaszą pożary, ale wyciągają poszkodowanych w czasie kolizji drogowych, czy ściągają samobójców. Biorą również aktywny udział w życiu religijnym, niestety.

Brak jest oficjalnego projektu o stworzeniu obrony cywilnej z członków OSP. Ale pogłoski nie powstały w głowach fantastów. Sam pomysł jest dobry, bo w każdej jednostce OSP na liście jest więcej niż sześciu członków, a przeciętna jednostka posiada jeden wóz bojowy, do którego wsiąść może tylko sześciu strażaków. Pozostali zaś chociażby w przypadku godziny „W” mogliby brać czynny udział jako obrona cywilna.

Rzeczywistość jednak ukazuje niesamowity system kontroli. Pomimo ustawy o ochronie przeciw pożarowej, i zapisu w artykule 32, który informuje o tym, że Urząd Gminy ma obowiązek zapewnić gotowość bojową każdej jednostce OSP na swoim terenie (wykładnia artykułu jest udostępniona w Internecie), oraz wyposażyć strażaków w mundury koszarowe, bojowe i wyjściowe, ustawa jest pomijana, a fundusze zastępowane ograniczonym funduszem sołeckim.

Sam pomysł jest bardzo dobry. Ochotnicza Straż Pożarna Obrona Cywilna mogłaby dać większe poczucie bezpieczeństwa przeciętnemu obywatelowi, ale przecież nie o to chodzi. Wolny obywatel posiadający poczucie bezpieczeństwa ma wyższe wymagania niż ktoś, kto boi się tego, że każdego dnia może się coś wydarzyć.

W roku 1939 Polska armia była ósmą armią świata, a czwartą armią wśród aliantów. Dziś chyba nie zmieściłaby się na żadnej liście. W roku 1939 dochód na jednego Polaka wynosił 900 dolarów, dziś wynosi 200 dolarów. Świadomość społeczna przed wybuchem II wojny światowej była o wiele wyższa niż obecnie. 

Licencja: Creative Commons
0 Ocena