Na czym polega system HACCP?
Jak sama nazwa wskazuje system opiera się na identyfikacji i ocenie skali zagrożeń bezpieczeństwa żywności. Szacowanie ryzyka wystąpienia problemów odbywa się na każdym z etapów produkcji i dystrybucji żywności. Zasady HACCP pomagają także w znalezieniu sposobów zminimalizowania wykrytych zagrożeń oraz ustaleniu i wdrożeniu działań naprawczych.
Kto musi działać zgodnie z HACCP?
Certyfikacja HACCP jest obowiązkowa dla wszystkich podmiotów zajmujących się produkcją, dystrybucją oraz przetwarzaniem żywności. Co ciekawe system ten jest także stosowany dla firm produkujących pasze oraz premiksy dla zwierząt. Oczywiście wymagania normy muszą być dostosowane do danego rodzaju działalności.
Wyjątki
Zasady HACCP natomiast nie dotyczą pierwotnych producentów, czyli w dużym skrócie rolników. Osób zajmując się produkcją podstawową, czyli zarówno produkcją jak i uprawą roślin, dojeniem lub hodowlą zwierząt gospodarskich, łowiectwem i rybołówstwem, a nawet zbieraniem runa leśnego.
Certyfikacja HACCP
Aby firma uzyskała certyfikat HACCP musi przejść pozytywnie przez proces certyfikacji. Jego pierwsze etapy to audyt wstępny oraz przegląd dokumentacji, które pozwalają na określenie w jakim stopniu firma spełnia wymagania HACCP. Następnie w przedsiębiorstwie przeprowadza się audyt certyfikujący. Jeśli spełnione są wszystkie kryteria, przedsiębiorstwo otrzymuje certyfikat. Poświadcza on integralność systemu zarządzania jakością i zgodność z wymaganiami HACCP. Na tym jednak nie koniec, ponieważ co roku w firmie prowadzi się audyty kontrolujące. Certyfikację HACCP powtarza się po upływie 3 lat. Więcej o procesie certyfikacji można przeczytać tutaj: http://www.bureauveritas.pl/services+sheet/inspekcja-higieny