Życie kierowcy ciężarówki nie należy do najłatwiejszych. Tęsknota za domem i problemy, które pojawiają się podczas trasy to ich gorzka codzienność. Można powiedzieć, że ciężarówka staje się ich drugim domem. Każdy kierowca musi odpowiednio przygotować się do trasy i pomyśleć w jaki sposób będzie przechowywał jedzenie.

Data dodania: 2017-04-25

Wyświetleń: 1852

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Chłodzenie produktów w trasie - torba termiczna czy lodówka samochodowa?

Na rynku jest dostępnych wiele produktów, których zadaniem jest chłodzenie i zamrażanie produktów poza domem. Jednak decydując się na konkretne rozwiązanie, w pierwszej kolejności musimy sobie odpowiedzieć na kilka pytań. Przede wszystkim musimy określić jak długo chcemy przechowywać schłodzoną żywność. Następnie należy się zastanowić nad tym, czy chcemy by nasze urządzenie tylko chłodziło, czy ma też utrzymywać wysoką temperaturę jedzenia. Na samym końcu trzeba określić jakie produkty będziemy chcieli schładzać. Wszystkie te kwestie wpływają na to, na które rozwiązanie powinniśmy się zdecydować. Sprawdźmy więc, co oferuje nam rynek.

Torby termiczne

Torba termiczna jest najtańszym rozwiązaniem w przypadku utrzymywania stałej temperatury napojów i pokarmów. Torby najczęściej są wykonane z poliestru lub bawełnianego płótna. Od środka są wyłożone aluminium, dzięki czemu zmniejszona zostaje wymiana cieplna z otoczeniem. Jak już wcześniej zostało wspomniane, zadaniem torby nie jest schładzanie pokarmu, ale utrzymywanie go jak najdłużej w stałej temperaturze. Do takich toreb wkładamy schłodzone już wcześniej produkty i tym samym możemy taką torbę wziąć ze sobą w krótką podróż i podczas jazdy delektować się przykładowo chłodnym napojem. Do takiej torby możemy też włożyć gorący posiłek, który będzie ciepły przez około godzinę od włożenia go do torby. Torby izotermiczne docenią kierowcy, którzy wyjeżdżają w krótkie trasy. W przypadku tras, które trwają kilka dni nie zdają one jednak egzaminu.

Lodówki na wkłady chłodzące

Popularna lodówka turystyczna działa podobnie jak torba izotermiczna. Włożony do lodówki produkt musi być już wcześniej schłodzony. Wnętrze lodówki jest odizolowane od otoczenia pianką poliuratenową lub styropianem. To rozwiązanie pozwala na utrzymanie produktów w niższej temperaturze. Lodówki te nie są zasilane, więc w utrzymaniu niskiej temperatury pomagają wkłady chłodzące, które wcześniej muszą być zamrażane w standardowej, domowej lodówce. Szczelnie zamknięta lodówka może utrzymać niską temperaturę nawet do 12 godzin. Trzeba jednak pamiętać, by wkład chłodzący zawsze znajdował się na produktach, a nie na samym spodzie lodówki. Wynika to z faktu, że chłodne powietrze zawsze opada.

Lodówki elektryczne

Czas przejść do lodówek, które najczęściej są stosowane przez kierowców ciężarówek. Elektryczne lodówki samochodowe do ciężarówek spełniają wszystkie wymagania kierowców podczas nawet bardzo długich tras. Te modele lodówek mogą być zasilane z dwóch źródeł: z gniazda zapalniczki samochodowej oraz z sieci. Lodówki elektryczne możemy podzielić na dwa rodzaje: termoelektryczną i kompresorową.

Lodówka termoelektryczna działa na zasadzie efektu Peltiera. Oznacza to, że przez dwa połączone przewodniki przepływa prąd, który na złączach powoduje różnicę temperatur. Jedno złącze się chłodzi, natomiast drugie nagrzewa i dzięki temu lodówka może chłodzić, ale także przechowywać gorące pokarmy.

Lodówki samochodowe do ciężarówek mogą być także kompresorowe, inaczej zwane sprężarkowymi. Ten rodzaj lodówki działa na takiej samej zasadzie jak lodówki wykorzystywane w gospodarstwach domowych. Do chłodzenia wykorzystywany jest sprężony gaz, który zwany jest czynnikiem chłodniczym. Plusem tych lodówek jest małe zużycie energii elektrycznej.

Pojemność

W zależności od tego, jakie produkty chcemy przechowywać w lodówce lub torbie, musimy wziąć pod uwagę ich pojemność.

Pojemność toreb izotermicznych jest bardzo różna. Można znaleźć modele, w których zmieszczą się duże butelki napojów, a inne przystosowane są do mniejszych produktów, np. puszek. Standardowa pojemność takiej torby to około 15-20 litrów.

Lodówki na wkłady chłodzące mają pojemność około 25-30 litrów.

Podobną pojemność mają lodówki elektryczne, jednak można znaleźć modele, których pojemność sięga nawet 45 litrów.

Wybór odpowiedniej lodówki do ciężarówki nie jest trudny. Najważniejszą kwestią jest dopasowanie czasu chłodzenia do długości tras jakie będziemy pokonywać. To oczywiste, że torba termiczna nie będzie przydatna podczas tygodniowego wyjazdu, a w tym przypadku lepiej sprawdzi się lodówka elektryczna.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena