Wykonując różnego rodzaju prace budowlane i remontowe, powinniśmy zadbać o odpowiedni poziom bezpieczeństwa. Szczególnie jeżeli prace wykonywane są na wysokości. Pracując na wysokości, zazwyczaj będziemy korzystać z rusztowań. Zapewniają bezpieczną i komfortową pracę. Na co zwrócić uwagę, przy wyborze odpowiedniego rusztowania?

Data dodania: 2017-04-06

Wyświetleń: 764

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 1

WIEDZA

-1 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Wybieramy rusztowanie

1. Odpowiedni rodzaj rusztowania

Dla jednych idealne będą rusztowania fasadowe, dla innych zaś przejezdne. Wbrew pozorom wybór odpowiedniego typu rusztowania jest bardzo ważny. Na samym początku musimy się więc zastanowić, jaki będzie zakres prac, które chcemy wykonywać. Pozwoli nam to na dobór odpowiedniego typu rusztowania.

Rusztowania fasadowe bardzo dobrze nadają się np. do wszelkiego rodzaju prac malarskich i tynkowania. Jeżeli jednak potrzebujemy szybko skorzystać z konstrukcji, która ułatwi nam prace na wysokości, dobrym pomysłem będzie skorzystanie z aluminiowego rusztowania elewacyjnego. Jeszcze innym rodzajem rusztowania jest tzw. rusztowanie warszawskie. Jest to typ rusztowania, który służy do pracy zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynku. Stosuje się go raczej do prac na małej wysokości. (ok. 8 metrów). Jeżeli natomiast nasza praca polega na montażu równego typu urządzeń np. klimatyzacji lub na pracach wykończeniowych, powinniśmy zastanowić się nad rusztowaniem jezdnym.

2. Wytrzymałość na obciążenia
Drugą kwestią, na jaką powinniśmy zwrócić uwagę przy wyborze rusztowania, jest jego zakres obciążeń. Do większości prac remontowych wystarcza standardowe rusztowania, które wytrzymują obciążenie do 200 kg na metr kwadratowy. Jeżeli natomiast będziemy chcieli wykonywać pracę budowlane np. murarskie, konieczny będzie wybór bardziej wytrzymałego rusztowania. W tym wypadku warto zadbać również o większą szerokość platformy roboczej.

3. Odpowiednia wysokość
Ostatnim parametrem, jakiego powinniśmy przypilnować, jest wysokość rusztowania. Wysokość powinno się skorelować z wysokością budynku, przy którym mają być wykonywane pracę. Pracując np. przy budynkach mieszkalnych, dobrze sprawdzi się rusztowanie fasadowe, które umożliwia pracę na stosunkowo dużej wysokości. W przypadku mniejszych obiektów niekiedy wystarczy zastosowanie rusztowania warszawskiego.
Kiedy będziemy pamiętać o tych trzech punktach, powinno nam się udać odpowiednie rusztowanie, które pozwoli na bezpieczną pracę. Warto więc wszystko spokojnie przemyśleć, by wybrać taki rodzaj rusztowania, który spełni wszystkie nasze potrzeby.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
-1 Ocena