Czy w Twoim domu lub mieszkaniu masz problemy z prądem? W gniazdkach słyszysz iskrzenie, a światło przygasa podczas włączenia mocniejszego odbiornika energii?

Data dodania: 2017-03-31

Wyświetleń: 908

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jak wygląda wymiana instalacji elektrycznej?

No to mam dla Ciebie złą wiadomość. Twoja instalacja wymaga interwencji elektryka, a w najgorszym wypadku podlega częściowej lub nawet całościowej wymianie.

Szacuje się, że około 20-30 procent domów i mieszkań w Polsce posiada w ścianach przewody aluminiowe. Mimo, iż aluminium jest dobrym przewodnikiem prądu, jest to materiał bardzo nietrwały, podatny na złamania, a także zjawisko pełzania (czyli zmniejszenia swojej objętości pod wpływem nacisku). To właśnie ten efekt powoduje, że styki i łączenia instalacji aluminiowej wymagają częstej konserwacji.

Nasuwa się więc pytanie, co w przypadku, gdy moja instalacja wymaga wymiany?
Przede wszystkim należy oszacować, czy jesteśmy w stanie wykonać remont samemu, czy też konieczna będzie pomoc fachowej firmy elektrycznej. Wybierając pierwszą opcję, powinieneś znać podstawy obowiązujących zasad, wiedzieć jakie przekroje przewodów stosować do określonych obwodów, jak łączyć oprawy oświetleniowe, puszki, jak uzbroić rozdzielnicę elektryczną, a także posiadać odpowiednie narzędzia do wykonywanych czynności.
Po wytyczeniu miejsc nowych gniazd i włączników światła, należy przemyśleć i ustalić trasy nowych przewodów. Jest kilka szkół. Niektórzy najpierw wykuwają i wstawiają puszki elektryczne, inni zaś obsadzają je gdy przewody są już w bruzdach. Niezależnie od wybranej opcji, nastaw się na makabryczne ilości kurzu. Stare tynki cementowo-wapienne potrafią się strasznie pylić.
Początki nowych obwodów sprowadzamy do rozdzielni elektrycznej, którą następnie uzbrajamy, stosując wyłączniki różnicowo-prądowe oraz bezpieczniki nadprądowe. Obydwie z wymienionych rzeczy zwiększają nasze bezpieczeństwo, a ich odpowiedni dobór jest bardzo istotny. Opcją dodatkową jest zastosowanie wyłącznika przepięciowego.

Podsumowując.
Koszt wymiany instalacji elektrycznej dla mieszkania 3 pokojowego to wydatek w granicach 3000 – 5000 zł netto z materiałami u fachowej firmy. Decydując się na samodzielne wykonanie prac powinniśmy mieć odpowiednią wiedzę i umiejętności. Sprawność i jakość instalacji elektrycznej wpływa na nasze zdrowie i bezpieczeństwo, dlatego nie warto na niej oszczędzać.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena