Podróż samochodem z małym dzieckiem może być nie lada wyzwaniem - zwłaszcza w przypadku, gdy trasa liczy co najmniej kilkaset kilometrów, a dziecko jest małe bądź nie przepada za jazdą autem.

Data dodania: 2017-03-30

Wyświetleń: 745

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Bezpieczna i wygodna podróż z dzieckiem

Każdy rodzic powinien podjąć odpowiednie kroki, aby jazda samochodem była bezpieczna, wygodna i jak najmniej stresująca dla najmłodszego członka rodziny. O czym należy pamiętać przygotowując się do podróży autem?

Bezpieczeństwo
Istotną kwestia podczas podróżowania z małym dzieckiem powinno być bezpieczeństwo. Dlatego podstawowym punktem przygotowywania się do podróży powinien być wybór odpowiedniego fotelika, w którym maluch będzie podróżował. Fotelik samochodowy jest dobierany przede wszystkim ze względu na wagę i wiek dziecka - większość producentów stosuje podział na pięć grup (0, 0+, I, II, III), które określają dozwolony ciężar. W przypadku niemowlaka fotelik samochodowy powinien posiadać tak zwaną wkładkę redukcyjną, która uniemożliwia kołysanie się główki na boki. W każdym przypadku fotelik samochodowy musi mieć homologację oraz systemy zapewniający jego bezpieczeństwo.

Wybór fotelika samochodowego to nie jedyna zasada bezpieczeństwa, którą należy przestrzegać podczas podróży z małym dzieckiem. Dodatkowo należy pamiętać o zabezpieczeniu tylnych drzwi, aby maluch nie mógł ich otworzyć. Równie ważne jest zamontowanie na szybie rolety (aby słońce nie dokuczało) oraz nastawianie umiarkowanego poziomu klimatyzacji. Nie do przyjęcia jest zostawianie dziecka w aucie - bez względu na to, czy jest to niemowlak czy dziecko kilkuletnie.

Wygoda
Każdy kto podróżował samochodem z małym dzieckiem doskonale wie, jak niezwykle ważną kwestią jest komfort i wygoda. Wielu rodziców poleca wyruszanie w podróż we wczesnych godzinach porannych. Plusem takiego rozwiązania jest nie tylko mniejszy ruch na drodze, ale także szansa, iż dziecko prześpi sporą część podróży. Dodatkowo warto robić przerwy (mniej więcej co dwie godziny), co pozwoli przewietrzyć, nakarmić i ewentualnie przewinąć niemowlaka. Natomiast starsze dziecko będzie miało w tym czasie okazję do pobiegania bądź skorzystania z toalety. Nie wolno zapominać o wszelkich dodatkach uprzyjemniających podróż, takich jak kocyk, zagłówek, wygodne ubranie oraz zabawki lub książeczki (w zależności od wieku malucha). W przypadku starszych dzieci można zastosować różne "podróżnicze gry", które umilą długą jazdę samochodem.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena