Nie za ciepło, nie za zimno, wygodnie, bezpiecznie i komfortowo – jak przygotować garderobę wiosenną niemowlaka? 

Data dodania: 2018-04-10

Wyświetleń: 801

Przedrukowań: 1

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons


Ubranka dla niemowlaka na wiosnę
Body to pierwsza warstwa ubrania maluszka. Podstawą jest ochrona skóry przed utratą ciepła. Biorąc więc pod uwagę, czy danego dnia jest cieplej czy zimniej, wybieramy takie z długim lub krótkim rękawkiem. Body są zapinane w kroku, co ułatwia zmianę pieluszki i zapewnia komfortową temperaturę klatce piersiowej, pleckom i brzuchowi dziecka.

Druga warstwa to śpioszki (na body z rękawami) lub tzw. pajacyk (na body bez rękawów). Dobrym rozwiązaniem są ubranka z zatrzaskami z boku lub pośrodku, tak aby swobodnie dla rodzica jak i maluszka można się było przedostać do pieluszki.

Sweterek lub bluza – najlepiej rozpinane lub na suwak i bez kaptura (leżącemu niemowlęciu może być niewygodnie).

Najcieplejszą warstwą jest kombinezon (na zimniejsze dni) lub kurtka ze spodenkami (na cieplejsze dni). Ani kombinezon, ani kurtka nie muszą być puchowe. Kombinezon będzie idealny dla noworodków i niemowląt, podczas gdy drugi zestaw będzie idealny dla maluchów, które próbują już stawiać pierwsze kroki.

Czapeczka i skarpetki powinny być bawełniane, przylegające do ciała – nie za luźne i nie za ciasne.

Niezależnie od części garderoby unikajmy rzeczy zapinanych z tyłu, sztucznych i z grubymi drażniącymi skórę metkami.

Warstwy dodatkowe
Warto pamiętać o prostej zasadzie: dziecko, które podróżuje w głębokim wózku, powinno mieć na sobie jedną warstwę ubrania więcej niż dorosły. Zaś dziecko, które stawia samodzielne kroki powinno mieć o jedną warstwę mniej niż rodzic. Pamiętajmy także o warstwach w postaci kocyka i śpiworka do wózka.

Kocyk niemowlęcy może być ażurowy, muślinowy lub bambusowy i powinien być miękki i elastyczny. Warto wybrać kocyk z tkaniny jak najlepszej jakości – oddychającej, bez dodatkowego wypełnienia, ocieplenia, czy usztywnienia.

Śpiworek do wózka musi pozwalać szybko reagować na zmieniającą się pogodę, dzięki czemu uda się utrzymać odpowiednią temperaturę i zabezpieczyć malucha przed jej wahaniami (wyziębienie, przegrzanie).

Wybierając śpiworek do wózka, trzeba zwrócić uwagę na: rozmiar, materiał (delikatny, naturalny, przepuszczający powietrze), grubość (w jakich porach roku będzie używany – śpiworek używany w sezonie jesienno-zimowym powinien być wodoodporny, wyposażony w dodatkową wkładkę i dopinaną warstwę), sposób zapinania i dopasowanie do wózka.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena