Każdy świeżo upieczony rodzic na własnej skórze przekonał się, że kiedy na świecie pojawia się dziecko, sen jest na wagę złota.

Data dodania: 2018-04-15

Wyświetleń: 879

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Sen na wagę złota

 A przecież w poradnikach jest napisane, że noworodek przesypia 16 do 20 godzin na dobę. To prawda, że taki maluszek śpi przez większą część doby, jednak jest to sen przerywany i zwykle nie w porach, w których życzyliby sobie rodzice. 

Dlaczego noworodek nie przesypia całej nocy?
Dziecko, które dopiero pojawiło się na świecie nie odróżnia dnia od nocy, dopiero z upływem czasu jego rytm dobowy ureguluje się. Ponadto żołądek takiego maleństwa jest jeszcze niewielki i porcja mleka przyjęta podczas posiłku szybko ulega strawieniu co powoduje, że malucha w nocy po kilku godzinach snu budzi głód. Dlatego początki rodzicielstwa to często nieprzespane noce. Taki stan rzeczy może trwać kilka tygodni, ale równie dobrze może rozciągnąć się na kilka czy kilkanaście miesięcy, gdyż z czasem w nocy maluchowi w spaniu mogą przeszkadzać inne rzeczy. Kolki, bolesne ząbkowanie, mokra pielucha czy po prostu potrzeba bliskości skutecznie wybudzać mogą malucha i rodziców ze snu. 

Jak pomóc niemowlęciu w zasypianiu?
Sen jest niezbędny do prawidłowego rozwoju niemowlaka. Rzecz jasna potrzebują go też rodzice. Dlatego warto wiedzieć, jak pomóc dziecku w zasypianiu. Rodzice powinni zadbać przede wszystkim o odpowiednie warunki w pokoju dziecka. Przed ułożeniem dziecka do snu pokój powinien być dobrze przewietrzony. Powinna w nim panować odpowiednia temperatura. Niewskazane jest przegrzewanie, optymalna temperatura to między 18 a 22 stopnie. Dziecko potrzebuje czuć się bezpiecznie. Przez 9 miesięcy rozwijało się w ciepłym i przytulnym brzuszku mamy. Teraz kiedy jest już na świecie rodzice mogą stworzyć mu podobne warunki zawijając je w rożek dla noworodka.

Dzieci tak otulone czują się bezpiecznie jak w brzuchu mamy. Otulacz dla niemowlaka najlepiej stosować do 3 miesiąca życia dziecka, dopóki nie przyzwyczai się do nowego środowiska. Ważne jest też wyciszenie dziecka przed snem i wypracowanie codziennych rytuałów zasypiania. Czynności powtarzane każdego dnia przed położeniem do łóżeczka będą sygnalizowały dziecku, że kończy się czas zabawy i poznawania świata, a nadchodzi pora odpoczynku.

Takimi rytuałami może być kąpiel, masaż ciała, śpiewanie kołysanek czy czytanie książeczki. Ważne, by czynności te były wykonywane o stałych porach i kojarzyły się dziecku z udaniem się na spoczynek. Zadbać należy też o to, by maluch udając się spać był syty. Syty, a nie przejedzony. Wbrew pozorom przekarmiony maluch może mieć niespokojny sen i często się wybudzać, a winny temu będzie przeciążony układ pokarmowy.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena