Niemowlęta są znacznie bardziej narażone na uczulenia niż dorośli. Ich odporność jest dużo mniejsza, a skóra delikatniejsza. Co więcej, alergie są dla nich niebezpieczne, ponieważ alergeny mogą wywołać bardzo gwałtowne objawy chorobowe. Jak dbać o skórę niemowlęcia?

Data dodania: 2018-03-28

Wyświetleń: 459

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

 Jak dbać o skórę niemowlęcia z alergią?

Jak wybierać kosmetyki dla alergika

Alergiczna i wrażliwa skóra niemowlęcia powinna być pielęgnowana delikatnymi środkami, które nie usuwając lipidów z naskórka nie przesuszają go. Bardzo ważne jest, aby dziecko kąpać codziennie, ponieważ na zgrzanej, nawet lekko przepoconej skórze, bardzo łatwo dochodzi do mikro zakażeń, co jest jak otwarte wrota dla dalszych niepożądanych reakcji. Dlatego też należy zwrócić uwagę, aby stosować środki o neutralnym dla skóry pH (5,5). Wybierając kosmetyk warto zwrócić uwagę, aby w składzie znajdowała się także parafina lub ceramidy. Są to takie składniki, które jednocześnie odtłuszczają i oczyszczają skórę, nie przesuszają jej i tworzą na niej delikatną powłokę zapobiegającą wysuszaniu się.

Kąpiel powinna trwać tylko tyle czasu, ile opiekun potrzebuje na dokładne umycie dziecka. Zbyt długie przebywanie w wodzie może nasilać suchość skóry. Zwróćmy także uwagę na to, aby uzyskać i utrzymać optymalną temperaturę wody w wanience, czyli około 37 stopni.
Nawet jeśli niemowlę zostało umyte natłuszczającym lub nawilżającym kosmetykiem, po kąpieli należy go dodatkowo natłuścić. Niezwykle ważne jest, aby kosmetyki były dedykowane skórze alergicznej oraz systematyczność. Pielęgnacja powinna być codziennym rytuałem – nawet wtedy, kiedy skóra wygląda idealnie, nie ma zaczerwienień, stanów zapalnych i nie jest przesuszona. Skóra niemowlęcia z alergią bardzo szybko zbuntuje zareaguje na brak odpowiedniej higieny.


Emolienty dla niemowląt
Zwykłe mydła mają odczyn zasadowy i niszczą naturalny płaszcz lipidowy skóry, co prowadzi do wysuszenia, podatności na alergie i podrażnienia. Dziecko należy więc myć preparatami o pH zbliżonym do pH skóry i smarować odpowiednimi preparatami – tu idealnie sprawdzają się emolienty, czyli preparaty natłuszczająco-nawilżające (emulsje do kąpieli, balsamy, itp.).


Regularnie stosowane emolienty wzmacniają naturalne funkcje obronne skóry, dzięki czemu wzmocnimy naturalne funkcje obronne skóry. Mają one w składzie m.in.parafinę, oleje z awokado, migdałów lub kiełków pszenicy, kwasy tłuszczowe, skwalen (rodzaj lipidu) oraz trójglicerydy kwasu kaprylowego. Dodatkowo warto zwrócić uwagę, aby w składzie znalazły się humektanty, czyli substancje zatrzymujące wilgoć w skórze (np. pantenol, alantoina, gliceryna, mocznik lub kwas hialuronowy).

Wiedząc czego szukać, unikajmy kosmetyków z takimi dodatkami jak: parabeny, barwniki, substancje zapachowe, SLS oraz SLES.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena