Śpiworek to niezbędne akcesorium dla każdego maluszka, który w nocy często się wierci i rozkopuje.

Data dodania: 2018-02-25

Wyświetleń: 344

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

 Spanie pod kołderką, którą w nocy zwyczaje z siebie ściąga sprawia, że niemowlę jest drażliwe, niewyspane i narażone na wychłodzenie. Zakup śpiworka będzie z pewnością trafną decyzją, dzięki której zapewnimy maleństwu spokojny i wygodny sen. Co należy wiedzieć o śpiworkach, zanim zdecydujemy się na kupno modelu dla naszego dziecka?

Śpiworek do spania – z rękawkami czy bez?

Na rynku mamy szeroki wybór śpiworków do spania dla niemowląt, które różnią się nie tylko krojem, ale również przeznaczeniem. Te do spania w łóżeczku czy kołysce zwykle nie mają rękawków, dzięki czemu maluszek ma zapewnioną odpowiednią cyrkulację powietrza podczas snu i tym samym nie istnieje ryzyko przegrzania dziecka.

Grubość śpiworka

Wartość tę określa się za pomocą parametru tog. Jeśli chcemy kupić śpiworek do spania w pomieszczeniu, w którym zwykle panuje dość niska temperatura, poniżej 16 stopni Celsjusza, warto wybrać model o grubości 3,5 tog.  W przypadku, gdy szukamy śpiworka całorocznego, przeznaczonego do spania w sezonie jesienno-zimowym oraz wiosennym, gdy temperatura w pomieszczeniu wynosi około 21 stopni Celsjusza, szukajmy tych o grubości 2,5 tog.  Późną wiosną oraz latem idealnie sprawdzi się natomiast śpiworek o grubości 1,0 tog. Z kolei śpiworki do łóżeczka mające grubość 0,5 tog to modele wykonane z cienkiego, przewiewnego materiału, przeznaczone na bardzo ciepłe dni.

Jaki rozmiar śpiworka do spania wybrać?

Ponieważ niemowlaki rosną bardzo szybko, nie ma sensu kupować śpiworka do spania o rozmiarze idealnie dopasowanym do wzrostu i wagi dziecka, gdyż już po miesiącu użytkowania może się okazać, że zwyczajnie stanie się on za mały. Lepiej wybrać śpiworek do łóżeczka o 1-2 rozmiary większy. Zwróćmy jednak uwagę na to, czy śpiworek ma wokół otworów na rączki wszyte gumki lub troczki zapobiegające wpadnięciu dziecka do środka.

Dla dziecka ważącego poniżej 4kg warto wybrać otulacz zamiast śpiworka. Jeśli jednak maluszek przekroczy tę wagę, możemy z powodzeniem wybrać śpiworek w rozmiarze 0-6. Gdy dziecko osiągnie wagę powyżej 8kg, śpiworek do spania powinien mieć rozmiar 6-18 miesięcy. Natomiast maluchy, których waga będzie wyższa niż 11kg, wybierzmy rozmiar śpiworka 18-36 miesięcy.

Śpiworek do łóżeczka świetnie sprawdzi się od pierwszych miesięcy życia niemowlaka i z powodzeniem może być używany aż do 3 roku życia, który będzie najlepszym momentem na zmianę śpiworka na kołderkę.

Licencja: Creative Commons