Wybieranie mebli do domu może być wspaniałą przygodą – nie tylko wnętrzarską, ale także geograficzną i historyczną. Możemy bowiem wybierać spośród mebli wykonanych w różnych krajach i w różnych epokach, dostępnych w salonach meblowych oraz antykwariatach. Zapraszamy do zapoznania się z meblami z różnych zakątków świata.

Data dodania: 2017-03-08

Wyświetleń: 1066

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Meble z różnych stron świata

Meble holenderskie

Meble wywodzące się z kraju tulipanów odznaczają się ciężką, solidną, stabilną konstrukcją. Zwykle wykonane są z dębu lub innego litego, szlachetnego drewna – bukowego, brzozowego, sosnowego. Niemal zawsze pozbawione są ozdób, charakteryzują się prostą formą. Nieodzownym meblem w holenderskim wnętrzu jest duży kredens z przeszkloną witryną, nie może także zabraknąć dużego jadalnianego stołu otoczonego kilkoma krzesłami.

Meble włoskie

Kojarzą się przede wszystkim z najwyższą jakością wykonania i eleganckim, wyszukanym wzornictwem. Włoscy projektanci bardzo dbają o właściwe proporcje i zachowanie harmonii. Kanapy i fotele wyróżniają się wykwintną formą i pięknymi liniami. Ogromne znaczenie ma wybór materiałów – jeśli skóra, to naturalna, jeśli tkanina – szlachetna.

Meble kolonialne

Ich historia sięga XIX wieku, kiedy to Europejczycy masowo kolonizowali zamorskie rejony, w tym także Azję. Europejscy osadnicy chcąc nie chcąc przy budowie domu korzystali z miejscowych materiałów, ale w miarę możliwości starali się zachować stylistykę z ojczyzny. Dlatego meble kolonialne wytwarzane były i są z egzotycznych gatunków drewna: mahoniu, palisandru, hebanu, teaku), ale mają w sobie dużo angielskiej tradycyjnej elegancji. Są to meble bardzo stylowe, dość masywne, niemal zawsze bogato zdobione ażurowymi dekoracjami i ornamentami. Fronty są zwykle błyszczące i mocno nawoskowane.

Meble skandynawskie

To kwintesencja funkcjonalności i prostoty, ale niepozbawiona walorów estetycznych. Meble ze Szwecji czy Norwegii są przyjemne dla oka, ale przede wszystkim praktyczne i trwałe. Cieszą się ogromną popularnością zwłaszcza wśród miłośników stylu minimalistycznego. Preferowane są jasne gatunki drewna, popularne jest też malowanie mebli na biało. Meble mogą też być wykonane z palet albo skrzynek.

Meble francuskie

Przez to pojęcie rozumie się najczęściej meble z okresu panowania Ludwika XIV, XV i XVI, a więc z czasów, gdy w w sztuce panował barok. Dlatego też meble te są lekkie, wyrafinowane, mają zaokrąglone linie, mnóstwo zdobień i cyzelowanych detali, stoją na smukłych nóżkach. Francuskie meble są niezwykle dekoracyjne.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena