Poszukiwanie osób w XXI wieku powinno być coraz prostsze i zautomatyzowane, aby skrócić czas. W dobie Internetu gdzie informacje przenoszą się z jednego końca świata na drugi w ciągu zaledwie jednej chwili wszystko powinno być proste, od zgłoszenia zaginięcia do wszczęcia poszukiwania z całej sieci, powinna minąć chwila, lecz czy to takie proste i szybkie?

Data dodania: 2008-09-09

Wyświetleń: 2975

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Prowadzenie działań poszukiwawczych dotyczących osób zaginionych i ukrywających się, jest jedną z najważniejszych i najtrudniejszych form działalności detektywistycznej, słowo detektyw, nie oznacza już osoby śledzącej i wdającej się w szpiegowski intrygi, jak to jest coraz częściej przedstawiane w serialach i filmach telewizyjnych. W zależności od posiadanych informacji, istniejących potrzeb i przyjętej taktyki, poszukiwania osób prowadzone są na terenie całego kraju, jak również poza jego granicami w zależności od okoliczności. W przypadku zaginięcia osoby, zaleca się pamiętać o pięciu ważnych zasadach :

- natychmiastowym zawiadomieniu terenowej jednostki Policji (tel. 997)
- skontaktowaniu się ze szpitalami i placówkami świadczącymi pomoc społeczną
- zgłoszeniu faktu zaginięcia osoby do Fundacji „ITAKA” (tel. 0-801 24 70 70)
- powiadomieniu redakcji lokalnych gazet i stacji TV i zamieszczeniu komunikatu
- zebraniu wiarygodnych informacji o ewentualnych przyczynach zaginięcia

W sprawach poszukiwawczych, priorytetową rolę odgrywa czas oraz możliwie najszerszy i najwszechstronniejszy zakres prowadzonych działań. W przypadku zaginięcia osoby poza granicami kraju, dobrze jest skontaktować się kimś kto aktywnie i skutecznie współpracuje z polskimi placówkami dyplomatycznymi, zagranicznymi instytucjami zajmującymi się problematyką poszukiwania osób zaginionych oraz renomowanymi biurami detektywistycznymi. Dobrze jest też zgłosić się do itaki.pl gdzie można przeglądać dane wpisując dowolne kryteria. Często bazę sprawdzają rodziny osób zaginionych oraz inne osoby zaangażowane w poszukiwania, zwłaszcza detektywi lub internauci, którzy usłyszeli o zaginięciu osoby oraz inni ludzie którzy szukają w niej osób podobnych do osoby poszukiwanej i w przypadku skojarzenia spraw od razu nas o tym powiadamiają

Poszukiwanie zaginionych osób to żmudna i trudna praca, a ochrona danych osobowych na każdym kroku przeszkadza przy prowadzeniu działań, tylko osoby z wieloletnim doświadczeniem jak detektywi, mogą szybko i sprawnie lawirować między prawnymi aspektami aby dotrzeć do prawdy. Nawet najpopularniejsze serwisy internetowe nie udostępniają danych osób którzy są poszukiwani, co znacznie utrudnia poszukiwania. W skrajnych przypadkach coraz częściej wykorzystywane są wróżki, lecz niestety nie wszystkie osoby podające się za ludzi wyczuwających niewidoczne sytuacje, mogą pomóc. Coraz częściej poszukujący zostają sami.
Licencja: Creative Commons
0 Ocena