W idealnym świecie zarobki wielu z nas nie tylko wystarczałyby na życie, ale i pozwalałyby czuć się bezpiecznie w każdej sytuacji. Niestety, nieplanowane wydatki potrafią zaskoczyć zwłaszcza wtedy, gdy nie dysponujemy oszczędnościami.

Data dodania: 2017-01-30

Wyświetleń: 611

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

5 zasad rozsądnego pożyczania

Często pożyczanie pieniędzy jest nieuniknione. W jaki sposób robić to mądrze, aby nie popaść w kłopoty?

#1 Pożyczaj tyle, ile jesteś w stanie spłacić

Wybierając szybkie pożyczki musisz pamiętać, iż mają one krótkie terminy spłaty. Zastanów się, czy gdybyś miał więcej czasu, mógłbyś kupić daną rzecz z zarobionych pieniędzy? Jeżeli tak, to zdołasz bez problemu spłacić pożyczkę. Nie bierz też kwoty większej niż to konieczne. Ten zapas będziesz i tak musiał oddać, a może to wpłynąć na całkowitą wysokość kosztów pożyczki.

#2 Pożyczaj, kiedy naprawdę potrzebujesz

Zastanów się, czy naprawdę potrzebujesz pilnie tych pieniędzy. Jeżeli myślisz o pożyczce, to znaczy, że w tej chwili nie masz potrzebnej kwoty. Czy jednak wydatek na pewno nie może poczekać, aż uzbierasz ją sam? Są rzeczy, za które musimy zapłacić niezwłocznie – jak rodzinne imprezy, awarie, konieczność przeprowadzki... Trafiają się także niebywałe okazje – wycieczka last minute, znaczna przecena drogiego sprzętu, szansa na wyjazd ze znajomymi w niezwykłe miejsce. Ale są też wydatki, które mogą poczekać. Na przykład telewizor (podczas gdy obecny jest jeszcze sprawny), najnowszy laptop czy pralka. Takie sprzęty najlepiej wymienić w sezonie przecen.

#3 Planuj swój budżet

Spirala długów zaczyna się niewinnie – od impulsywnych wydatków i nieumiejętności gospodarowania swoja gotówką i kartą płatniczą. Pieniądze łatwo rozchodzą się na drobne sprawy. Zanim zaczniesz realizować każdą zachciankę, narzuć sobie finansową dyscyplinę: w pierwszej kolejności regulować należy koszty życia, raty i pożyczki. Natomiast kiedy zaciągasz nowe zobowiązania – od razu zacznij oszczędzać i planować spłatę. Nie kupuj niczego zbędnego, dopóki nie uregulujesz zadłużenia. Z góry zaplanuj, jak rozdysponujesz najbliższe przychody.

#4 Masz problem ze spłatą – negocjuj

Czasem zdarza się niedoszacowanie swoich możliwości, a niekiedy występują nieprzewidziane okoliczności. Kiedy wiesz, że nie będziesz w stanie spłacić pożyczki w terminie, nie chowaj głowy w piasek. Zawsze bądź szczery ze sobą, a także z wierzycielami – unikniesz konsekwencji w postaci karnych opłat i wpisania na listę dłużników. Jeszcze zanim upłynie termin spłaty w firmie pożyczkowej, złóż wniosek o jego wydłużenie. Będzie się to wiązało z dodatkową opłatą, ale nie zostaniesz z zalegającym zobowiązaniem wobec dłużnika. Jeżeli nie dasz rady spłacić pożyczki w całości – poproś o rozłożenie na raty. Koniecznie pilnuj terminów.

#5Porównuj warunki

Jest wiele firm oferujących pożyczki przez internet w 15 minut. Na pierwszy rzut oka warunki w każdej z nich wyglądać mogą bardzo podobnie. Jednak pamiętaj, że tak samo jak wydając pieniądze – pożyczając je powinieneś porównywać oferty. Sprawdź, jaki będzie całkowity koszt dla konkretnej kwoty i okresu spłaty. Dowiedz się, ile kosztowałoby wydłużenie terminu. Porównaj promocyjne warunki, które możesz dostać przy pierwszej i przy kolejnej pożyczce.

Licencja: Creative Commons