Księga przychodów i rozchodów to najpopularniejszy w Polsce rodzaj ewidencjonowania prowadzonej działalności gospodarczej. 

Data dodania: 2017-01-27

Wyświetleń: 985

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Podatkowa księga przychodów i rozchodów - podstawowe informacje

Dlatego każdy przedsiębiorca powinien posiadać, chociaż podstawowe informacje na temat tego, czym właściwie jest ta księga, kto dokładnie ma obowiązek ją prowadzić oraz co się w niej zawiera.

Kiedy KPiR ma zastosowanie?

KPiR (skrót od księgi przychodów i rozchodów) ma zastosowanie, jeżeli przychód jest uzyskiwany z tytułu działalności pozarolniczej, a stosowaną formą opodatkowania są zasady ogólne lub podatek liniowy. Dochód netto za poprzedni rok obrotowy dla osób fizycznych i spółek nie może przekroczyć 1 200 000 euro, istnieje projekt, według którego kwota ta ma być zwiększona do 2 000 000 euro, jednak nie jest to na razie wiążąca informacja.

Zasady prowadzenia KPiR

Księga przychodów i rozchodów powinna być założona z dniem rozpoczęcia prowadzenia działalności gospodarczej, może mieć formę papierową lub elektroniczną (na rynku dostępnych jest wiele programów ułatwiających jej prowadzenie). W terminie do dwudziestu dni należy poinformować Urząd Skarbowy o jej założeniu. Każda transakcja związana z prowadzoną działalnością powinna być wpisywana pojedynczo, bezpośrednio po jej zakończeniu — na podstawie tych właśnie zapisów wyliczane są później zobowiązania finansowe wobec „fiskusa".

Księgę przychodów i rozchodów prowadzi się w sposób umożliwiający podsumowanie osobno każdego miesiąca, co pozwala na minimalizację pomyłek i błędów. Konieczne jest prowadzenie księgi w sposób staranny i czytelny, tak żeby w przypadku kontroli wszystkie informacje w niej zawarte były łatwe do identyfikacji.

KPiR można wypełniać samodzielne, jest to szczególnie praktykowane przez osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, chcąc jednak zmniejszyć ilość płaconych podatków, warto skonsultować się z księgowym lub doradcą podatkowym, którzy z pewnością lepiej znają zawiłości prawa polskiego.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena