Pod pojęciem „budowa” rozumie się zarówno stawianie kilkudziesięciometrowego domku jednorodzinnego, jak i ogromnego centrum handlowe. Jest rzeczą oczywistą, że skala przedsięwzięcia narzuca konieczność zastosowania określonych sprzętów i maszyn budowlanych.

Data dodania: 2016-11-16

Wyświetleń: 885

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 1

WIEDZA

-1 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Kiedy stosowane są pompy do betonu?

Na przykład w pierwszym przypadku wystarczająca będzie gruszka do betonu, ale w drugim trzeba już skorzystać z pomp do betonu.

Czym jest pompa do betonu? Jak łatwo się domyślić, urządzenie to służy do podawania betonu w sytuacji, gdy niemożliwe jest jego podanie z gruszki, gdyż nie można nią podjechać, a także w następujących sytuacjach:

- wylewka betonowa kładziona jest na wyższej kondygnacji
- celem przyspieszenia transportu betonu i tym samym ułatwienia pracy i zwiększenia jej wydajności
- gdy konieczne jest stopniowe wylewanie betonu
- wtedy, gdy beton ma być wylewany na wielu powierzchniach
- prace są rozłożone w czasie i konieczne jest ciągłe mieszanie betonu w gruszce
- ze względu na skomplikowany układ pomieszczeń i inne trudności w wiele miejsc może dotrzeć tylko wąż pompy

Wybierając pompę do betonu celem kupna lub wynajmu, należy zwrócić uwagę na dwa najważniejsze charakteryzujące ją parametry: długość wysięgu (rurociągu), wyrażaną w metrach bieżących, oraz wydajność, charakteryzowaną przez wartość ciśnienia w barach oraz objętość betonu, którą pompa jest w stanie podać w ciągu godziny (w metrach sześciennych/godzinę).

Można wyróżnić trzy zasadnicze rodzaje pomp do betonu:

- stacjonarne – mają niewielkie rozmiary i łatwo je transportować (w wielu wypadkach osadzone są dodatkowo na kołach). Ich kosz zasypowy jest niewielki. Można nimi sterować zdalnie, spotyka się też pompy z wbudowanym układem sterującym lub posiadające piloty podłączone kablem. Zazwyczaj stosowane są podczas budowy większych domów jednorodzinnych.
- gąsienicowe – ich specyfikacja techniczna oraz parametry pracy są podobne do pomp stacjonarnych, ale osadzone są na gąsienicach i posiadają własny napęd, który można wykorzystać do przemieszczenia maszyny i pracy w terenie o utrudnionej dostępności.
- samochodowe (mobilne) – dzięki nim możliwe jest dostarczanie betonu z góry, ich rurociąg może mieć nawet do 100 metrów bieżących. Wykorzystywane są podczas stawiania budynków o wielu kondygnacjach. Samochody z pompami do betonu, posiadające dodatkowo gruszki mieszające beton, zwane są pompogruszkami.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
-1 Ocena