Sposób wytwarzania produktów spożywczych jest od lat regulowany przez różne standardy, a celem jest zapewnienie bezpieczeństwa zdrowotnego żywności.

Data dodania: 2016-10-31

Wyświetleń: 1522

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

System IFS, co to takiego?

Głównie normy dotyczące branży żywieniowej to ISO 22000, czyli System Zarządzania Bezpieczeństwem Żywności, HACCP (Analiza Zagrożeń i Krytyczne Punkty Kontroli) oraz system IFS (International Food Standard) i siostrzany BRC (British Retail Consortium). W tym artykule bliżej zostanie przedstawiony system IFS. (http://www.szkolenia.bureauveritas.pl/tematy-szkolen/zywnosc/audytor-wewnetrzny-ifsbrc/ )

Czego dotyczy system IFS?

IFS to system obowiązujący w niemalże wszystkich krajach Europy. Jest standardem skierowanym do wszystkich producentów żywności. Posiadania tego standardu wymaga się przede wszystkim od producentów żywności dla marek własnych dużych sieci handlowych z Niemiec (np. Lidl, Real) i Francji (np. Auchan, Carrefour). Celem jest oczywiście zapewnienie warunków powstania bezpiecznego produktu spożywczego. Warto dodać, że produkcja musi odbywać się zgodnie z aktualnymi przepisami prawnymi i normami.

System IFS dotyczy nie tylko samego procesu wytwarzania produktów spożywczych, ale także całego łańcucha dostaw. Przedsiębiorstwa, które chcą wdrożyć ten system muszą także posiadać certyfikat HACCP oraz udokumentowany system zarządzania jakością. Aby spełnić wszystkie zalecenia konieczne jest zapewnienie właściwego środowiska produkcji oraz przeprowadzanie okresowych kontroli procesów oraz produktów. Standard ten nakłada także szereg wymagań dotyczących pracowników.

Jakie firmy muszą posiadać system IFS?

Certyfikację systemu IFS muszą przeprowadzić wszystkie przedsiębiorstwa, które chcą nawiązać współpracę z sieciami niemieckimi, francuskimi, a także szwajcarskimi handlowymi. Producenci żywności na potrzeby marek własnych marketów są zobligowani do działania zgodnie z tym standardem. Warto wiedzieć, że obowiązku takiego nie mają firmy zajmujące się np. importem – bura, przedstawicielstwa.

- transportem, przechowywaniem i dystrybucją (tutaj obowiązuje osobny standard IFS Logistic).

Licencja: Creative Commons
0 Ocena