Warszawa jest niezwykłym miastem z bardzo bogatą historią. Jest to też miasto bardzo doświadczone przez wojny, a w szczególności drugą wojnę światową. Sprawia to, że jest to obecnie jedno z najczęściej odwiedzanych miast w Polsce. W tym wpisie opowiemy pokrótce historię miejskich tramwajów, które po dziś dzień kursują po naszej stolicy.

Data dodania: 2016-10-26

Wyświetleń: 1089

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Warszawskie tramwaje

Tramwaje, razem z autobusami i metrem tworzą warszawską komunikację miejską. Dziś są nowoczesne szybkie i wygodne, ale nie zawsze tak było. Historia warszawskich tramwajów sięga drugiej połowy dziewiętnastego wieku.

Pierwszy tramwaj wyjechał na warszawskie ulice 11 grudnia 1866 roku. Poruszał się po 6-kilometrowej linii łączącej Dworzec Wiedeński z Dworcem Petersburskim. Należy jednak wspomnieć o tym, że pierwszymi tramwajami jeżdżącymi po ulicach naszej obecnej stolicy były tramwaje konne.

Pierwsze tramwaje elektryczne pojawiły się na ulicach Warszawy dopiero pięćdziesiąt lat później. Pierwszy przejazd elektrycznego tramwaju datuje się na 26 marca 1908 roku. Linia ta kursowała pomiędzy pl. Krasińskich a pl. Unii Lubelskiej. Pierwszą linię nocną uruchomiono dopiero trzynaście lat po tym wydarzeniu w roku 1921 roku.

W okresie drugiej wojny światowej tramwaje praktycznie wyszły z użycia z powodu dużych zniszczeń na terenach całej Warszawy. W tym czasie wiele tramwajów zostało również zniszczonych lub wywiezionych z naszej stolicy, Jednak zaraz po zakończeniu wojny 20 czerwca 1945 roku powstała pierwsza powojenna linia tramwajowa. Łączyła ona ulicę Kaweczyńską z ulicą Wiatraczną. Już dwa miesiące później po ulicach Warszawy kursowało 5 linii tramwajowych.

Obecnie po ulicach Warszawy jeździ 837 wagonów tramwajowych. Całkowita długość torów w stolicy to niespełna 300 km. Przedsiębiorstwo komunikacji miejskiej ciągle jednak inwestuje w nowy tabor i nowe torowiska.

Te i dużo więcej ciekawostek o Warszawie można przeczytać w wielu przewodnikach po warszawie oraz w internecie. Nic jednak nie zastąpi nam zwiedzania Warszawy z żywym przewodnikiem, który jest pasjonatem stolicy. Tylko ludzie z pasją potrafią przedstawić historię tego niezwykłego miasta w taki sposób, żeby na długo zapadła w naszej pamięci. Jeżeli tylko więc masz możliwość wynajęcia, przewodnika warto to zrobić. 

Warszawa nie należy do miast, które można poznać łatwo i szybko. Jej historia jest naprawdę bardzo bogata, a jeżeli dodamy do tego jeszcze różnego rodzaju mity i legendy, możliwość poznania tego miasta znacząco się wydłuża.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena