Obrączki ślubne kupuje się raz w życiu. W założeniu, z dużym prawdopodobieństwem złoty krążek będzie towarzyszył nam do końca naszych dni. Wyboru tej biżuterii należy zatem dokonać z należytą rozwagą i zamówić takie obrączki, które będą wygodne oraz wytrzymałe.  

Data dodania: 2016-09-30

Wyświetleń: 1313

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Na co zwracać uwagę przy wyborze ślubnych obrączek?

Nasze zadanie to wybrać obrączkę, której wygląd nie zmieni się znacząco z upływem lat i której nie będziemy musieli stale oddawać do jubilera na odnawianie. Błyskotka powinna też byćwygodna i winna dobrze leżeć na dłoni. Przy dokonywaniu wyboru powinniśmy zwrócić uwagę na kilka kwestii, które należy dokładnie rozważyć.

 

Jaki kształt?

Pierwszą kwestią, na którą zwraca uwagę większość par, jest oczywiście wygląd zewnętrzny obrączki, przede wszystkim zaś jej kształt. Do wyboru mamy obrączki z wierzchem okrągłym oraz płaskie. Alternatywą są dodatkowo obrączki fazowane, czyli płaskie, ścięte po bokach. Pierwsze są bardziej tradycyjne. Takie noszą nasi rodzice i dziadkowie. Drugie są bardziej nowoczesne i obecnie cieszą się dużą popularnością. Nie leżą jednak dobrze na każdej dłoni. Ich kształt mniej dopasowuje się do palca, nie każdemu pasuje i nie się podoba. Aby dokonać wyboru kształtu, należy przede wszystkim mierzyć obrączki, mniejszą uwagę zwracając na modę, większą zaś na to, jak biżuteria leży na palcu.

 

Z soczewką czy bez?

Kwestią, o którą bez wątpienia zapyta Was każdy jubiler, jest tak zwana soczewka wewnątrz obrączki. Jej wykonanie wiąże się z wyższą ceną za parę błyskotek. Do wykonania obączki z soczewką potrzebne będzie bowiem więcej złota. Soczewka jest wypukłością wewnątrz obrączki, zaokrągleniem niemal analogicznym do zewnętrznego w przypadku obrączek klasycznych. Ma ona na celu podniesienie komfortu użytkowania błyskotki. Biżuteria łatwiej daje się założyć i ściągnąć, nie zostawia odcisków na palcu i lepiej leży. Soczewka jest szczególnie przydatna, gdy mamy dużą różnicę w grubości palca i stawu. W takim przypadku płaska wewnątrz obrączka po przeciśnięciu przez gruby staw, będzie luźno leżeć i obracać się na chudszym palcu. Obrączkę z soczewką zakupimy zaś o rozmiar mniejszą, ponieważ łatwiej przechodzi ona przez staw. Będzie zatem lepiej leżała na szczupłym palcu.

 

Kolor i zdobienia

Do wyboru mamy obrączki z białego i żółtego złota, a także ze złota czerwonego, nazywanego dawniej „ruskim złotem”. Obecnie bardzo popularne są również obrączki łączone. Wybór koloru bądź kolorów jest oczywiście kwestią subiektywną, jednak w przypadku obrączek łączonych należy zwrócić uwagę na jedną kwestię. Nie warto wybierać obrączek z rodowaniem, czyli takich, które dodatkowy kolor mają naniesiony w postaci zewnętrznej warstwy. Bardzo szybko ulegnie ona zatarciu i obrączki zyskają nieatrakcyjny wygląd. Obrączka dwukolorowa powinna od wewnątrz również składać się z dwóch kolorów złota.

Powierzchnia obrączki może być polerowana (czyli połyskująca, odbijająca światło) lub matowiona. Do wyboru mamy różne rodzaje matu, o których zaprezentowanie możemy poprosić jubilera (m. in. mat szczotkowany, satynowy czy piaskowy). Pamiętajmy jednak, że matowienie z czasem ściera się i obrączki się „wybłyszczają”. Na powierzchniach polerowanych w trakcie użytkowania powstają zaś mikrorysy, które sprawiają, że z czasem obrączki nie są już tak gładkie i błyszczące jak na początku. W dłuższej perspektywie obrączki matowe i polerowane będą więc wyglądać niemal tak samo. Aby nadać im pierwotny wygląd, będziemy musieli odnieść je do jubilera na zabieg odnawiania.

Bardzo popularne są obecnie zdobienia wykonywane z brylantów i cyrkonii (brylanty są oczywiście o wiele droższe i stanowią zwykle główny składnik ceny obrączki). Jeśli się na nie zdecydujemy, pamiętajmy o tym, by upewnić się, że świecidełka zostaną oprawione w obrączce, nie zaś przyklejone. Znacznie zmniejsza to prawdopodobieństwo ich odpadania. Jeżeli decydujemy się na zdobienie z kamyczków wykonane wyłącznie z jednej strony, nie zaś dookoła obrączki, bierzmy pod uwagę, że klejnot będzie się nam obracał na palcu i brylancik nie zawsze będzie widoczny. Często będzie znajdował się po wewnętrznej stronie dłoni i raczej szybko zapomnimy o poprawianiu obrączki na palcu.

Wygląd obrączki to kwestia gustu. Poszczególne cechy błyskotek decydują jednak również o komforcie ich użytkowania oraz o tym, jak obrączki będą wyglądały po paru latach. Warto o tym pamiętać i przy wyborze nie kierować się wyłącznie gustem oraz upodobaniami, które często zmieniają się z biegiem czasu oraz w zależności od panującej mody.  

Licencja: Creative Commons
0 Ocena