Systemy kontroli dostępu pozwalają na weryfikowanie uprawnień użytkowników danego obiektu i na ograniczenie wstępu do określonych sfer, pomieszczeń czy pokoi dla osób do tego nieuprawnionych. 

Data dodania: 2016-08-29

Wyświetleń: 798

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Aby kontrola dostępu działała prawidłowo, konieczne jest wykorzystanie w kompletnym systemie określonych elementów blokujących. Jakie mamy przy tym opcje wyboru?

Po co wdrażane są systemy kontroli dostępu?

Dlaczego przy stadionach sportowych, w bankach, czy w firmach stosowane są systemy kontroli dostępu? Stoją bramki obrotowe lub uchylne albo szlabany, a tożsamość i przypisane do danej osoby uprawnienia są sprawdzane przez określone urządzenia identyfikujące? Ma to na celu zwiększenie bezpieczeństwa danego obiektu. System na podstawie danych  zgromadzonych w trakcie jego konfiguracji decyduje o tym, czy w danym momencie użytkownik ma prawo dostępu do sektora. Jeśli tak jest, to uruchamiane są procedury mające na celu zezwolenie mu na wejście do danej strefy. Z kolei w przypadku negatywnej weryfikacji tożsamości i uprawnień osoby, system zabroni przedostania się użytkownika na strefę.

Systemy kontroli dostępu dają właścicielom i osobom zarządzającym lub ochraniającym dany obiekt, pełną kontrolę nad obecnością użytkownika w poszczególnych strefach systemu. Umożliwiają ustandaryzowaną, zawsze taką samą, identyfikację elektroniczną użytkownika. Jednocześnie, algorytm oprogramowania komputerowego po rozpoznaniu i potwierdzeniu uprawnień danej osoby, tak steruje zaporami zainstalowanymi w systemie, aby umożliwić jej dostęp do stref.

Elementy systemu kontroli dostępu fizycznego

Jedną kwestią jest sprawdzanie tożsamości i nadanych danemu użytkownikowi uprawnień do wstępu do danego obiektu, pomieszczenia czy wydzielonych stref, a czym innym uruchomienie odpowiednich elementów fizycznie zakazujących dostępu.

Punktem kontroli dostępu może być wiele urządzeń, wśród których na szczególną uwagę zasługują bramki obrotowe. Mogą to być bramki niskie, jakie spotykamy np. w liniach metra, jak i bramki wysokie, które mogą mieć nawet 2 metry wysokości i stosowane są na przykład na obiektach sportowych. Oprócz tego punktem takim mogą być zwykłe drzwi z elektronicznym czytnikiem, bramka parkingowa, szlaban, bramka uchylna czy winda oraz każda inna fizyczna bariera, do której udzielenie dostępu podlega elektronicznemu sterowaniu.

Takie elementy systemu kontroli dostępu zwykle są przystosowane do działania w trybie automatyczny. Oznacza to, że nie ma przy nich operatora, który za każdym razem ręcznie sprawdza tożsamość i uprawnienia danych osób oraz umożliwia ich dostęp do danej części systemu. Cały proces podlega automatyzacji, dzięki której czytnik podejmuje decyzję o udzieleniu dostępu. Oczywiście można także wykorzystać operatora, który uchyla barierę fizyczną za pomocą awaryjnego przełącznika. Powinien on być zawsze na swoim posterunku, ponieważ w sytuacjach kryzysowych, należy umożliwić wszystkim ludziom obecnym w danym miejscu, skorzystanie z najprostszej drogi ewakuacyjnej.


Zwiększenie bezpieczeństwa wszystkich użytkowników systemu

Dzięki wykorzystywaniu w praktyce systemów kontroli dostępu, można w sposób zdecydowany zwiększyć bezpieczeństwo osób przebywających w danym obiekcie czy jego strefie. Zmniejsza się ryzyko strat i ilość pracowników zatrudnionych do ochrony obiektu. Można jednocześnie archiwizować dane o poruszaniu się osób po danych sferach.
 

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena