Serwosilniki należą do jednego z elementów serwonapędu pracujących w pętli sprzężenia zwrotnego obok sterowników oraz enkodera. Automatyka przemysłowa przewiduje różne zastosowanie serwonapędów, natomiast przedstawmy rozwiązania silników, zależnie od ich przeznaczenia.

Data dodania: 2016-08-25

Wyświetleń: 647

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Zacznijmy od wyjaśnienia zagadnienia serwonepędów. Należą one do układu wykonawczego stosowanego w automatyce, przyczyniając się do wykonywania ruchów obrotowych za pomocą aplikacji, w których wymagane jest pozycjonowanie. Wykorzystywane są również w tych zastosowaniach napędów, gdzie konieczne jest precyzyjne przemieszczanie między odmiennymi położeniami, a sterowność odbywa się przy niskich prędkościach lub w przyspieszonej dynamice.

 

Serwosilniki

 

Mianem serwosilnika można również określić bezszczotkowy silnik synchroniczny prądu zmiennego z magnesami trwałymi w obrębie wirnika i z wbudowanym enkoderem. W miejscach gdzie dostępne jest tylko napięcie stałe, używa się bezszczotkowych silników stałych. Silniki krokowe opierają się natomiast na wykorzystaniu impulsowego zasilania prądem powodującego za każdym razem ruch obrotowy o ściśle ustalonym kącie. Z tego powodu kąt obrotu wirnika jest ściśle zależny od ilości dostarczonych impulsów prądowych.

 

Silniki serwo AC o wysokiej precyzji sterowania

 

Serwosilnikami przeznaczonymi do sterowania precyzyjnymi urządzeniami są wysokowydajne silniki serwo prądu przemiennego. To właśnie silniki elastyczne, czyli zaprojektowane do pracy na wielu płaszczyznach zastosowania. Przeznaczone są do urządzeń produkcyjnych, w których mocno wymagana jest wysoka precyzja w połączeniu z dużą dynamiką ruchu. Silniki te obejmują zastosowanie w;

  • maszynach o dużych prędkościach pracy

  • aplikacjach ucinaczy jak latające piły i wirujące noże

  • urządzeniach do podnoszenia i układania ładunków

  • transporcie materiału

  • maszynach drukarskich lub włókienniczych

 

Silniki o takiej mocy umożliwiają stosowanie różnych urządzeń sprzężenia zwrotnego. W celu podniesienia rozdzielczości można wybrać sprzężenie sin/cos. Silniki serwo ze sprzężeniem rezerwowym są przystosowane do pracy w warunkach ekstremalnych. Po przez duży moment wartości szczytowej można stosować mniejsze silniki w takich aplikacjach, gdzie wartość tzw. skuteczna momentu jest niska, natomiast maksymalny moment obrotowy duży.

 

Automatyczna identyfikacja silników serwo

 

Cechą wyróżniającą niektóre z serwosilników jest ich umiejętność automatycznej identyfikacji przez serwosterowniki, w związku z czym samoczynne sprawdzenie prawidłowości połączenia silnika z napędem, co znacznie zmniejsza czas uruchomienia systemu. Cecha ta stosowana jest w niektórych bezszczotkowych serwosilnikach, działających z wykorzystaniem Smart Motor.

W silnikach o małej bezwładności zmniejszone są wymiary silnika przy jednoczesnym zachowaniu dużego momentu obrotowego dla systemów o dużej mocy, które wymagają bardzo precyzyjnej regulacji.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena