Objawy bólu głowy mogą być przeróżne, natomiast nie w każdym wypadku wystarczające jest zażycie leku przeciwbólowego. Aby dogłębnie przeprowadzić analizę przyczyn powstawania dolegliwości, należy przeprowadzić rezonans magnetyczny głowy.

Data dodania: 2016-08-24

Wyświetleń: 809

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 1

WIEDZA

-1 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Rezonans magnetyczny głowy

Badanie wykonywane jest w przypadku występowania ostrych bólów głowy. Takie przypadki nigdy nie są bagatelizowane, gdyż tego typu nieustępujące objawy mogą być jedną z pierwszych poważnych oznak wielu chorób. Jedynie szczegółowe badania takie jak rezonans magnetyczny są właściwym działaniem prowadzącym do ustalenia skutecznego procesu leczenia.

Kiedy stosować badanie rezonansem?

Przeprowadzenie badania zostaje zlecone przez lekarza w celu określenia dokładnych przyczyn uporczywych i przede wszystkim nawracających bólów głowy. Badanie rezonansem bardzo znacznie przyczynia się do zdiagnozowania zmian guzowatych mózgowia oraz przysadki mózgowej. Aparat rezonansu magnetycznego, dzięki zastosowanej w nim technologii, pozwala również na skan:

  • odcinka wewnątrzczaszkowego nerwów czaszkowych

  • tkanki mózgowej

  • struktury tylnej jamy czaszki tj. rdzenia przedłużonego

W wielu przypadkach w pierwszej kolejności stosowana jest tomografia komputerowa, lecz nie zawsze daje ona przejrzyste odpowiedzi na zagadnienia, dotyczące diagnozy przyczyn danej dolegliwości. Rezonans magnetyczny jest w tym względzie o wiele precyzyjniejszy. Daje on wielopłaszczyznowy przekrój obrazu, przez co jest bardzo dokładny, lecz wiąże się to również z większymi kosztami.

Przebieg badania

Ze względu na konieczność usytuowania ciała nieruchomo, często przed rozpoczęciem badania pacjentowi podaje się środek uspokajający. Badany powinien mieć głowę skierowaną w stronę tunelu magnetycznego w pozycji leżącej, następnie jest w niego wprowadzany. Dzięki wbudowanemu w aparat mikrofonowi oraz kamerze, lekarz przeprowadzający badanie mam stały kontakt z pacjentem, co zapewnia większą kontrolę oraz poczucie bezpieczeństwa dla badanego.

W sytuacji gdy osoba badana poczuję nieudogodnienia fizyczne oraz jakiekolwiek objawy osłabienia, natychmiast winna poinformować o tym prowadzącego.

Rezonans magnetyczny angio

Badanie angio głowy jest zmodyfikowaną formą klasycznej metody, lecz zdecydowanie dokładniejszą. Przeprowadzane jest ono stosunkowo nieczęsto, ale lekarz może zlecić wykonanie tego rodzaju badanie rezonansu magnetycznego. Taka decyzja zapada gdy podejrzenia odnośnie występujących bólów, padają na malforacje naczyniowe, tętniakiem naczyń wewnątrzczaszkowych.

Rezonans magnetyczny angio służy do nieinwazyjnej oceny naczyń mózgowych. Należy do jednego z elementów podstawowego badania, ale również stanowić może oddzielne badanie rezonansu magnetycznego. Różnica pomiędzy badaniem rezonansowym angio, a angiografii tomografii komputerowej, najbardziej zauważalna jest przede wszystkim w jakości obrazu rozdzielczości przestrzennej. Z drugiej strony zauważyć należy, że jest to badanie, które w żaden sposób nie naraża pacjenta na działanie promieniowania rentgenowskiego.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
-1 Ocena