Szkło jest kruchym materiałem, bardzo podatnym na, zarysowania, ukruszenia oraz zbicia. Aby uniknąć jego uszkodzeń należy odpowiednio je oprawić, ale żeby to zrobić należy posiadać odpowiednią wiedzę i praktykę. Aby zrobić to dobrze, należy je prawidłowo przyciąć i dostosować do danego kształtu oprawy. Jak to zrobić najlepiej?

Data dodania: 2016-07-28

Wyświetleń: 1024

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Jak ciąć szkło?

Jak uniknąć strat podczas oprawiania i przycinania szkła?

Szkło ze względu na swoją delikatność nie jest najlepszym materiałem do eksperymentowania, aby wyeliminować ewentualne stłuczenia najlepiej zlecić osadzenie go szklarzowi, który za pomocą specjalistycznego sprzętu zrobi to profesjonalnie. Natomiast jeśli musimy to zrobić sami najlepiej zastosować się do kilku prostych zasad:

  • zadbać o płaskie podłoże, ponieważ każda nierówność może spowodować pękniecie, pod wpływem nacisku,

  • szkło powinno dobrze przylegać do podłogi lub stołu podczas cięcia, dzięki temu unikniemy nieoczekiwanego pękania,

  • przed przecinaniem należy dokładnie narysować kształt ołówkiem.

Na tym etapie wszystko wydaje się być proste, ponieważ nie dochodzi do bardzo skomplikowanych działań, problemy zaczynają się, gdy zaczynamy przechodzić do szczegółów.

Najprostsze cięcie szkła polega na zarysowaniu delikatnego wgłębienia nożem na szkle i złamaniu szkła wzdłuż wyznaczonej linii. Wymaga to wprawy oraz precyzji, którą posiadają szklarze, pracujący latami przy obróbce różnych rodzajów szkła. Aby całe przedsięwzięcie przebiegło bez kłopotów należy zastosować odpowiedni sprzęt ułatwiający każdy etap.

  • Kątowniki- pomaga w dokładnym wykonaniu linię wskazującej cięcie.

  • Cyrkle- służą do wycinania okręgów w szkle. Są zbudowane z przyssawki, którą przymocowuje się na środku okręgu, który chcemy wyciąć, suwmiarki umieszczonej na największej części cyrkla oraz noża umieszczonego na przeciwległym końcu w stosunku do przyssawki. Nieco inaczej są zbudowane cyrkle do ciecia seryjnego.

  • Noże do cięcia szyb- na rynku jest wiele dostępnych noży, posiadając cały komplet możemy pozwolić sobie na wycinanie kształtów do witraży, nietypowych okien lub elementów dekoracyjnych. Wyróżniamy np. noże olejowe, które dzięki olejowaniu szkła gwarantują płynne łamanie.

  • Kółka- stanowią jeden z elementów noży do cięcia szkła. Wykorzystuje się je w wielu przyrządach do obcinania szkła zarówno mechanicznych, jak i automatycznych.

  • Speed Cutter- to przyrządy do cięcia pasów, składają się z głowicy, koła tnącego, rolki i innych części, w zależności od modelu.

  • Szczypce- są używane do podtrzymywania szkła, ich zaletą jest równomierne przenoszenie nacisku na szkło. W zależności od potrzeb można dobrać odpowiednią wielkość nacisku na szkło.

  • Podkładki do łamania- stosuje się je do odłamywania pasów oraz otwierania cięć okrągłych.

Ten zbiór narzędzi świadczy o skomplikowanym procesie cięcia szkła. W zakładach specjalizujących się w tej dziedzinie wszystkie czynności są wykonywane sprawnie, szybko i efektywnie. Naśladowanie całego procesu w domu może spowodować więcej strat niż pożytku i dodatkowo wprowadzić w stres.

Szklarstwo to branża specjalizująca się nie tylko w cięciu szkła, ale również projektowaniu i konstruowaniu ciekawych wzorów i rozwiązań, dobrym tego przykładem są witraże, które wykonuje się na specjalne zamówienie np. kościołów.

 

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena