Psycholog jest popularnym zawodem, zwłaszcza na zachodzie Europy i w USA. W Polsce nadal jeszcze nie cieszy się wysoką renomą, jednak ilość specjalistów z tej branży na 1000 mieszkańców zaczyna u nas wzrastać. Nic dziwnego, gdyż jest to nie tylko pożyteczny zawód, lecz jego uprawianie wiąże się z sensownym wynagrodzeniem.

Data dodania: 2016-07-25

Wyświetleń: 1597

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Psycholog - zawód bez tajemnic

Warto dzisiaj zauważyć, że z pomocy psychologa korzysta coraz więcej osób. Wiele z tych ludzi potrzebuje realnej pomocy dlatego też nic dziwnego, że psycholog to mimo wszystko osoba kompetentna. Żeby być psychologiem, musimy być absolwentem szkoły wyższej o kierunku psychologii. Takie uprawnienia możemy nabyć w szkole państwowej lub prywatnej w zależności od naszego wyboru. 

Psycholog - kompetencje zawodowe

Jako prawdziwy psycholog możemy wykorzystywać podczas swojej pracy testy psychologiczne. Wszystko jednak zależy od faktu czy posiadamy dyplom ukończenia szkoły wyższej. W każdym innym przypadku psycholog bez dyplomu nie może korzystać z takich metod. Jest to wręcz prawnie zakazane i w ten sposób możemy złamać pewną etykę zawodową. Psycholog to przede wszystkim osoba biorąca udział w poradnictwie w interwencjach kryzysowych, które wymagają szybkiej reakcji. Pomimo wszystko osoba posiadająca stosowne wykształcenie może również prowadzić szkolenia, a nawet zajmować się rekrutacją. 

Psychologia jako bardzo rozległa dziedzina

Psycholog to również specjalizacja w wielu innych obszarach gdzie wymagane są konkretne umiejętności. Psychologia to bardzo rozległa dziedzina wykorzystywana między innymi w kryminalistyce oraz w wielu innych pokrewnych dziedzinach. Pamiętajmy, jednak że studia psychologiczne nie kształcą ani nie przygotowują do prowadzenia psychoterapii. Nie oznacza to, jednak że psycholog nie może być psychoterapeutą. Jeśli ukończy on studia i zacznie dodatkowo szkolić się w tym kierunku, uzyskuje on taką możliwość. 

Kliniki i prywatne placówki psychologiczne

Klinika psychologiczna to przede wszystkim zespół konkretnych specjalistów, którzy pomogą w praktycznie każdej sytuacji. Warto więc skorzystać z usług ekspertów, którzy będą w stanie bardzo szybko postawić diagnozę, a także dadzą odpowiednie wskazówki co robić dalej. Warto pamiętać, że zawód psychologa nie ma spójnego systemu akredytacji państwowej. Warto zasięgać rady tych placówek, które współdziałają z Polską Radą Psychoterapii, na podstawie czego, wypracowują określone standardy szkoleń swoich pracowników. Tego typu rozwiązanie to najlepszy sposób na rozwiązanie problemu.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena