Nasz organizm ciągle ulega zmianom, pozostaje w stanie dynamicznym. Dlaczego mięśnie rosną? Codziennie tracimy dużą ilość elementów i codziennie te elementy nasz organizm odbudowuje.

Data dodania: 2008-08-21

Wyświetleń: 10651

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 3

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

3 Ocena

Licencja: Creative Commons

Organizm ludzki ciągle ulega zmianom, pozostaje w stanie dynamicznym. Dlaczego rosną mięśnie? Codziennie tracimy dużą ilość elementów i codziennie nasz organizm te elementy odbudowuje. Zauważcie, iż w dzieciństwie kiedy dojrzewamy to stale rośniemy. Odbudowa wtedy jest znacznie większa niż rozpad. W wieku dojrzałym można zauważyć równowagę, natomiast w wieku podeszłym tracimy znacznie więcej niż organizm pozwala nam odbudować.

Mięśnie to mniej więcej 90% białka. Podczas bardzo intensywnego treningu, nasze mięśnie wykonują pracę i tracą białko. To właśnie jest znak dla naszego organizmu do nadkompensacji białek, czyli rozwoju masy. Zobacz jak powinien wyglądać trening na masę.

Stan równowagi dynamicznej można nagiąć. Zgodnie z powszechnie panującą teorią intensywne ćwiczenia powodują mikrouszkodzenia włókien mięśniowych. W miejscu, gdzie pojawiły się mikroukruszenia, pojawiają się komórki satelitarne, które włączają się do tkanki mięśnia i rozpoczynają produkcję białka, które wypełnia rozdarcie. Przy nadmiernej utracie tkanek organizm dostaje szoku (dlatego tak ważne jest w kulturystyce by ciągle starać się szokować nasze mięśnie). Organizm zaczyna gromadzić nadmiar elementów, stale go odbudowywuje, wzmacnia.


Gdy rozpoczynamy trening siłowy wzrost naszej masy mięśniowej nie następuje natychmiast - organizm najpierw musi się przyzwyczaić, przejść przez okres adaptacji czyli przystosowania do treningu i obciążeń i to nie tylko w odniesieniu do mięśni ale także w stosunku do centralnego układu nerwowego. Zmiany w funkcjonowaniu układu nerwowego polegają głównie na zwiększeniu częstości sygnałów wysyłanych od mózgu do mięśni w trakcie wysiłku i poprawę we wzajemnej synchronizacji pracy poszczególnych mięśni oraz ich grup. Zjawisko to jest też przyczyna faktu że w pierwszym miesiącu ćwiczeń bardzo rzadko można zaobserwować jakiekolwiek przyrosty mięśni. Proces adaptacji w zależności od dostosowania treningu trwa od 4 do 9 tygodni. W tym okresie trenujący może zaobserwować znaczny wzrost siły wyrażający się zdolnością do podnoszenia większych ciężarów, co świadczy o przystosowaniu układu nerwowego i o uczeniu sie poprawnej techniki wykonywania ćwiczeń. Zobacz więcej - trening na siłę

Po wstępnym okresie adaptacji zaczynamy obserwować pierwsze oznaki wzrostu mięsni. Pojawiają sie one zwykle około 4-5 tygodnia ćwiczeń. Tak naprawdę do końca nie wiadomo co jest głównym czynnikiem pobudzającym mięśnie do wzrostu, zidentyfikowano jednak kilka kluczowych czynników bez których wzrost mięśni jest niemożliwy.

- progresja
- ruch ekscentryczny
- dostępność białek budulcowych
- obciążenie
- praca metaboliczna
- wystarczający czas regeneracji

Tu trzeba zwrócić uwagę. Jeżeli mięśnie poddane zostaną treningu, który doprowadza do przetrenowania, dochodzi do tak znacznej utraty elementów białkowych, czyli komórka nie może ich już ani nadkompensować, ani nawet spróbować naprawić. Taka komórka ginie i zostaje zastąpiona komórką nową, często zjawisko te zachodzi gdy uprawiamy trening na rzeźbę.

Z uwagi na to, że komórki macierzyste są komórkami zarodkowymi i są nieśmiertelne, stąd niektórzy demagodzy wysnuli wniosek, że niszcząc mięśnie zbyt intensywnym i ciężkim treningiem, można osiągnąć ogromne rezultaty. Bzdura.

Najważniejszy jest dobrze dobrany trening. Jest to metoda prób i błędów, dlatego kulturystyka jest sportem dla osób wytrwałych. Dobrze dobrany indywidualnie do możwliwości trening będzie powodował sporą utratę białek mięśniowych, bez niszczenia całych komórek. W tej sytuacji mięśnie zostaną zmuszone do nadkompensacji zaistniałych strat. Sportowiec będzie mógł cieszyć się z przyrostu masy i siły.


Poza dobrze dobranym treningiem i poprawną regeneracją, należy pamiętać o tym że wzrost mięśni następuje wyłącznie przy dostępności (nadmiarze) kalorii i białek. Bez poprawnie dobranej diety nie osiągniemy wyznaczonego celu. Więcej o diecie i innych zagadnieniach możesz znależć pod linkiem: kulturystyka
Licencja: Creative Commons
3 Ocena