Jeszcze nie tak dawno, kiedy nie istniało takie pojęcie jak smartphone, próżno było szukać telefonu z systemem operacyjnym. Na rynku znajdowały się nieliczne wyjątki takie jak Nokia z Symbianem czy niektóre palmtopy z Widnowsem. Większość ludzi używało jednak zwyczajnych telefonów, z prostym oprogramowaniem od producenta.

Data dodania: 2016-06-17

Wyświetleń: 1419

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Tworzenie aplikacji na Android - co warto wiedzieć?

Wszystko zmieniło się gdy na rynek weszły pierwsze smartphony. Trudno wyobrazić sobie tego typu urządzenie bez dobrego systemu operacyjnego. Obecnie liczą się trzy systemy operacyjne na urządzenia mobilne. Są to: Android, iOS oawz Windows 10. Nie da się jednak ukryć, że prawdopodobnie największa popularnością cieszy się pierwszy z wielkiej trójki czyli Android.

System operacyjne Android dostępny jest obecnie na większości smartphonów i tabletów. Oparty jest na innym znanym systemie Linux, który jest ulubionym systemem wielu pasjonatów informatyki. Znakiem rozpoznawczym Androida - jego maskotką – jest sympatyczny zielony robot.

Oczywiście sam system operacyjne nie zapewnia wszystkich funkcji, które usatysfakcjonowałyby dzisiejszego użytkownika. Na szczęście jednak, cała rzesza programistów mobilnych stara się wyjść naprzeciw oczekiwaniom użytkowników. Codziennie powstają nowe aplikacje, które każdy może ściągnąć i przetestować. Jedne z nich odnoszą sukces inne giną w gąszczy setek tysięcy innych aplikacji. Jaki jest przepis na sukces?

Trudno jest to przewidzieć. Tworzenie aplikacji na Android z jednej strony jest stosunkowo proste, z drugiej jednak wymaga specjalistycznej wiedzy. Inaczej mówiąc, każdy może napisać bardzo prostą aplikacje korzystając z internetowego poradnika, jednak zapewne nie będzie ona niczym przełomowym. Żeby mieć szanse zaistnieć na tym dynamicznym rynku, należy spełnić kilka fundamentalnych zasad.

Po pierwsze należy zbadać rynek. Musisz dowiedzieć się, czego użytkownicy potrzebują? Co jest dla nich wartościowe? Czy potrzebują czegoś zupełnie nowego, czy wystarczy ulepszenie jakiejś znanej już koncepcji? Warto przyjrzeć się również aplikacjom naszych konkurentów, tak by móc się pośród nich jakoś wyróżnić.

Po drugie. Jeżeli mamy już pomysł na aplikacje, musimy wstępnie ją zaprojektować. Chodzi tu przede wszystkim o to, żeby aplikacja była przyjazna dla użytkownika. Warto przewidzieć jak może zachować się użytkownik, jaki przycisk będzie dla niego najwygodniejszy, gdzie może mieć problem i warto byłoby dodać krótką podpowiedź. To wszystko musimy przewidzieć dużo wcześniej zanim aplikacja trafi na rynek. Oczywiście, możemy w trakcie jej tworzenia testować prototypy na wybranej grupie użytkowników, jednak projekt końcowy musi być jak najlepiej dopracowany.

Po trzecie, estetyka i design. Jest to ściśle powiązane z poprzednim punktem. Nasza aplikacja musi wyglądać bardzo dobrze, być estetyczna i nowoczesna. Nawet jeżeli stworzymy super funkcjonalną aplikacje, jednak będzie ona wyglądała bardzo archaicznie prawdopodobnie mało osób będzie chciało z niej korzystać. Dlatego nie można zaniedbywać projektu graficznego aplikacji. Innym ważnym aspektem, związanym z grafiką jest logotyp aplikacji oraz inne ważne grafiki związane z identyfikacją wizualną, na to też należy zwrócić uwagę.

Dopiero gdy spełnimy trzy wymienione wcześniej punkty, możemy zabrać się za kodowanie naszej aplikacji. Aby zacząć przygodę z tworzeniem aplikacji na Android, warto znać przynajmniej podstawy języka programowania Java.

Gdy nasza aplikacja będzie już gotowa i przetestowana pod względem wszelkich błędów, pozostaje nam tylko wypuścić ją na rynek i zająć się kampanią marketingową. Jednak o tym może kiedy indziej.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena