Jeszcze kilkanaście lat temu, komputery wielkości telefonów były jedynie efektem wyobraźni twórców science-fiction. Dziś jest to normalny przedmiot użytkowy, z którego korzystają miliony ludzi na całym świecie. O czym mowa? Mowa oczywiście o smartphonach.

Img

Smartphony to urządzenia, bez których wiele osób, szczególnie tych młodych nie wyobraża już sobie życia. Pozwalają dzwonić do innych, wysyłać wiadomości tekstowe, a przede wszystkim korzystać z internetu i różnego typu aplikacji. To co kiedyś było dostępne jedynie za pośrednictwem komputerów stacjonarnych i laptopów, teraz jest dostępne na wyświetlaczu telefonu.

 

Każdego miesiąca na rynku pojawiają się nowe modele smartphonów. Każdy producent próbuje wyprzedzić konkurencję, wyposażając swoje urządzenie w jeszcze szybszy procesor, większą ilość pamięci czy robiący lepszej jakości zdjęcia aparat. Niektórzy próbują także wyróżnić się ciekawym designem czy wytrzymałością swoich smartphonów.

 

Gdy kilkanaście lat temu pierwsze telefony komórkowe trafiły do rąk klientów, często były nazywane „cegłami”. Oznaczało to, że telefon był dość duży, ciężki i prostokątny, czyli z wyglądu przypominał właśnie cegłę. Powoli producenci telefonów zaczęli zmniejszać wagę i rozmiar swoich telefonów i taka była ogólna tendencja do czasu pojawienia się pierwszych smartphonów. Obecnie tendencja ta obróciła się o 180 stopni, przynajmniej w jednym aspekcie – wielkości. Jest to spowodowane tym, że użytkownicy oczekują urządzeń z dużymi wygodnymi wyświetlaczami, a to determinuje ich wielkość. Obecnie wiele smartphonów w swoich powiększonych wersjach, jest niewiele mniejsza od tabletów i z wyglądu mogą przypominać „płytki chodnikowe”.

 

Większe rozmiary smartphonów sprawiają, że oprócz wzrostu wygody ich użytkowania, narażone są też na większe uszkodzenia. Duży smartphone ciężej schować do kieszeni czy torebki, często też nie do końca wygodnie leży w dłoni i może z niej wypaść. Dlatego wiele z tych urządzeń ulega różnego typu uszkodzeniom. Rozbity wyświetlacz to chyba najczęściej pojawiająca się w dzisiejszych czasach usterka. Jednak można się przed nią dość łatwo ustrzec, wystarczy szkło hartowane i dobre etui na telefon.

 

Z tego właśnie powodu, kwitnie też cały rynek różnego rodzaju akcesoriów i gadżetów skierowany do właścicieli smartphonów. Są to między innymi akcesoria służące do ich ochrony takie jak, wspomniane już wcześniej szkło hartowane oraz różnego rodzaju futerały i etui. Do gadżetów możemy zaliczyć m. in. głośniki na bluetooth – pozwalające słuchać głośniej muzyki, selfie stick – dzięki któremu sami zrobimy sobie zdjęcie lub nagramy film z naszym udziałem, czy też różnego rodzaju pojazdy i roboty, którymi możemy sterować za pośrednictwem naszego smartphona. Codziennie setki tysięcy tego typu przedmiotów, jest produkowane i sprzedawane na całym świecie.

 

Co przyniesie jutro? W którą stronę zaczną podążać producenci smartphonów i akcesoriów do nich? Co będzie dominującym trendem? Tego wszystkiego możemy dowiedzieć się tylko obserwując aktualną sytuacje na rynku tych urządzeń. Jedno jest pewne, jeszcze nie raz projektanci tych urządzeń zaskoczą nas swoją pomysłowością, a tempa dorównają im również producenci akcesoriów.  

Licencja: Copyright - zastrzeżona