Coraz więcej osób zajmuje się tworzeniem aplikacji internetowych. Nic więc dziwnego, że z dnia na dzień w sieci pojawia się ich coraz więcej. Czym właściwie są aplikacje internetowe i czym różnią się od stron internetowych? I gdzie w tym wszystkim jest użytkownik?

Data dodania: 2016-05-29

Wyświetleń: 1172

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Użytkownik jest najważniejszy, czyli tworzenie aplikacji internetowych

W dużym uproszczeniu aplikacje internetowe to po prostu programy, z których możemy korzystać przy pomocy internetu. Mogą być to programy biurowe jak na przykład Google Docs czy służące do masowej wysyłki maili typu MailChimp. Są to oczywiście tylko przykłady, tak naprawdę codziennie powstają nowe aplikacje internetowe, które ułatwiają życie użytkownikom i zaspokajają ich potrzeby na różnych polach.

 

Strony internetowe natomiast, przeważnie nie są zbyt interaktywne i służą jedynie do przekazywania różnego rodzaju treści, głównie w formie tekstowej. Strony internetowe często wykorzystywane są jako wizytówki firm lub blogi. Ich zadaniem jest przekazywanie informacji.

 

Tworząc aplikacje internetowe musimy pamiętać, dla kogo je tworzymy. Jest to oczywiście użytkownik i to jego potrzeby powinny być zaspokojone na pierwszym miejscu. Projektując aplikacje musimy więc zadbać przede wszystkim o wygodę i prostotę, aby każdy użytkownik mógł w łatwy i swobodny sposób z niej korzystać.

 

Oto kilka wskazówek, które mogą pomóc podczas tworzenia aplikacji internetowych:

 

  • Skracaj czas potrzebny do wykonania jakiejś czynności – chodzi o to żeby użytkownik miał dostęp do jak największej ilości funkcjonalności, bez przenoszenia go na inne strony, które wymagają przeładowywania. Często do zapewnienia tego typu wygody stosuje się np. drag & drop.

 

  • Nie zmuszaj użytkownika by wszystko pamiętał – interfejs aplikacji powinien być intuicyjny i skonstruowany w taki sposób by użytkownik wiedział w danym momencie co może zrobić, a czego nie. Dobrze więc zadbać o to by aplikacja wyświetliła odpowiednie wskazówki, które pojawią się w odpowiednim miejscu i czasie.

     

  • Reaguj szybko na działanie użytkownika – aplikacja powinna być zaprogramowana w taki sposób, który umożliwi interakcje z użytkownikiem możliwie jak najszybciej, najlepiej w czasie rzeczywistym. Przykładem takiej interakcji może być wyświetlanie się autouzupełnienia w polu tekstowym.

     

  • Zadbaj o efekty wizualne i estetykę – aplikacja oprócz tego, że powinna być funkcjonalna i spełniać swoje zadania, powinna też ładnie wyglądać. Warto zadbać o odpowiednią kolorystykę, ułożenie komponentów i inne wizualne szczegóły. Dobrym pomysłem jest też zastosowanie różnego typu animacji, które przyciągną uwagę użytkownika. Należy jednak uważać, żeby nie przesadzić z ich ilością.

 

Tworzenie aplikacji internetowych to oczywiście dużo bardziej złożony proces. Jednak stosując się do tych kilku wskazówek, na pewno podniesiemy wartość naszych aplikacji w oczach użytkownika. Bo to właśnie on jest tutaj najważniejszy i to jemu aplikacja powinna jak najlepiej służyć.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena