Przekierowanie 301 to jedna z dostępnych metod informowania wyszukiwarek, że poszukiwana treść została przeniesiona na stałe pod inny adres. Przekierowanie informuje roboty wyszukiwarek, że zmiana ta jest stała, dlatego cały ruch powinien zostać skierowany pod nowy adres.

Data dodania: 2021-10-11

Wyświetleń: 407

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Na czym polega przekierowanie 301?

Przekierowanie 302

Jednym z dostępnych przekierowań jest także przekierowanie 302. Posiada ono jednak zupełnie inny charakter. Informuje ono wyszukiwarki, że treść pod danym adresem jest chwilowo niedostępna, jednak nie wolno usuwać dotychczasowego adresu z wyników wyszukiwania. Przekierowanie 302 ma charakter chwilowy i często jest rozwiązaniem stosowanym przez sklepy internetowe, kiedy chcą klientów zainteresowanych niedostępnym już produktem skierować na stronę, na której występuje jego odpowiednik, który aktualnie jest dostępny w ofercie.

Przekierowanie 301 - kiedy się je stosuje?

Każde z działań wykonywanych w sieci internet ma swój określony, z góry ustalony kod. Przykładowo, numer 200 mówi o tym, że czynność, którą użytkownik chciał wykonać, zakończyła się z powodzeniem - czyli wszystko działa tak, jak powinno. Sytuacją przeciwną jest ta, w której wyświetlany jest kod 404. Pokazuje się on, kiedy pod wpisanym adresem internetowym nie występuje poszukiwana strona.

Do czego więc przydaje się przekierowanie 301? Najważniejsze jego założenie polega na przekierowaniu nieaktualnych adresów, np. ze stron, gdzie pojawia się kod 404 do właściwych, odpowiednich podstron. Przekierowanie 301 wykorzystuje się także do kierowania między subdomenami, na przykład między tymi z "www" w adresie i bez "www". Wyszukiwarki internetowe takie dwa adresy mogą interpretować jako dwie odmienne strony internetowe, co prowadzi do niepożądanej duplikacji treści. Przekierowanie 301 daje znać wyszukiwarce, który adres jest tym właściwym i gdzie ma kierować tworzący się ruch.

Przekierowanie 301, zwane również permanentnym, można stosować w wielu różnych sytuacjach, dlatego w sieci można spotkać się z nim bardzo często. Przekierowanie trwałe stosuje się na przykład w sytuacji, kiedy doszło do zmiany domeny. Działanie takie jest ostatecznością, czasem jednak okazuje się konieczne. Warto zastosować wtedy przekierowanie 301, by nie utracić ruchu generowanego pod starym adresem. Brak przekierowania w takiej sytuacji sprawi, że większość klientów zastanie pod starym adresem błąd 404 i nigdy nie trafi pod nowy adres, co przełoży się na utratę ruchu i klientów.

Kiedy strona internetowa wdraża nowy protokół bezpieczeństwa, również konieczne okazuje się zastosowanie przekierowania 301. Certyfikaty pozwalają użytkownikowi bezpiecznie połączyć się z siecią - jest to rozwiązanie często wykorzystywane przez banki i różnego rodzaju instytucje finansowe.

Podsumowując, przekierowanie 301 jest bardzo użytecznym narzędziem internetowym wykonywanym przy pomocy redirect htaccess https://www.kei.pl/pomoc/przekierowanie-301-htaccess. Pozwala właścicielom stron na skierowanie ruchu generowanego pod starymi adresami do nowych linków. Dzięki temu nie muszą się oni bać o utratę dotychczasowych użytkowników i mają pewność, że nawet w przypadku całkowitej zmiany adresu, trafią oni we właściwe miejsce.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena