Żory to niewielkie górnośląskie miasto, którego korzenie sięgają czasów formowania się państwowości polskiej. Prawa miejskie zostały nadane w 1272 przez księcia opolsko-raciborskiego Władysława. Miasto zostało lokowane na prawie magdeburskim.

Data dodania: 2016-05-18

Wyświetleń: 1735

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Oznacza to, że centralnym punktem miasta był rynek, od którego odchodziły przecinające się pod kątem prostym uliczki. Średniowieczny układ urbanistyczny miasta przetrwał do dnia dzisiejszego, co wyróżnia Żory na tle innych miast na Górnym Śląsku. Ponadto zachowały się spore fragmenty dawnych murów obronnych o łącznej długości ponad czterystu metrów.

W Żorach znaleźć można jeszcze inne średniowieczne zabytki. Należy do nich na pewno kościół pod wezwaniem świętych apostołów Jakuba i Filipa, wzniesiony w stylu gotyckim. Mieści się on tuż obok rynku i jest najstarszą świątynią w mieście (kościołem farnym). Zabytkowa jest również pochodząca z 1818 roku plebania.

Z tego samego okresu (dokładnie 1814 roku) pochodzi także cmentarz żydowski. Nie jest on wpisany do rejestru zabytków, jednak zdecydowanie zasługuje na uwagę ze względu na swoją wartość historyczną. Do czasów obecnych zachowało się około sto trzydzieści nagrobków.

Z XIX wieku pochodzą także liczne zabytkowe domy rozlokowane na obszarze Starego Miasta. Warto także przyjrzeć się zespołowi zabudowy kościoła ewangelicko-augsburskiego z początków XX wieku oraz klasycystycznemu pałacowi w dzielnicy Baranowice, jak również licznym zabytkowym kapliczkom.

W Żorach funkcjonują dwa warte uwagi muzea. Pierwsze z nich to Muzeum Miejskie, w którym zobaczyć można eksponaty związane z historią i kulturą miasta i regionu, drugie natomiast to otwarte w 2014 roku Muzeum Ognia, które powstało w nawiązaniu do pożarów, które często nawiedzały miasto. Jeden z nich, z 1702 roku, kiedy to całkowicie spłonęła drewniana zabudowa miejsca, przypominany jest podczas corocznego Święta Ognia (jedynego o takim charakterze w Europie).

Jeżeli chodzi o bardziej współczesne atrakcje, jedną z nich jest na pewno Miasteczko Twinpigs, park rozrywki urządzony w stylu Dzikiego Zachodu, oraz Park Wodny Aquarion.

Przez Żory przebiegają trzy trasy rowerowe o zróżnicowanej długości i stopniu trudności.

Co ciekawe, Żory to jedno z nielicznych polskich miast, gdzie funkcjonuje darmowa komunikacja miejska, którą zapewnia Urząd Miasta. Jest to nie tylko ułatwienie dla mieszkańców, ale też zachęta dla turystów.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena